Πήρε τη ματσάρα με τη Χιρόνα η Αθλέτικ Μπιλμπάο και το Champions League καλεί τον Βαλβέρδε!

Sportal newsroom 23:59 - 19.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:02 - 20.02.2024

Στον δρόμο για το UEFA Champions League, η Αθλέτικ Μπιλμπάο προσπέρασε το εμπόδιο της Χιρόνα, της οποίας και επικράτησε με 3-2 στο ματς της La Liga.

Η Μπιλμπάο έδειξε έτοιμη για UEFA Champions League, επικρατώντας της Χιρόνα με 3-1. Η ομάδα του Βαλβέρδε έσβησε της ελπίδες της αντιπάλου της για κορυφή της La Liga, από την οποία πλέον η απέχει έξι βαθμούς.

Mόλις στο δεύτερο λεπτό η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα, με τον Μπερενγκέρ να κάνει το 1-0 χάρη στο εύστοχο πλασέ. Η φιλοξενούμενη πίεσε για την ισοφάριση, έχοντας δύο μεγάλες στιγμές στο 9' και το 19'. Η απάντηση ήρθε από τον Ινιάκι Ουίλιαμς, ο οποίος είχε δοκάρι στο 25'.

Τελικά η ισοφάριση ήρθε από τον Τσιγκάνοφ στο 49' όταν εκείνος με ένα χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Εντούτοις η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Μπερενγκέρ στο 56' έφερε ξανά τη λύση, κάνοντας το 2-1. Τη χαριστική βολή έδωσε ο Ινιάκι Ουίλιαμς, ο οποίος με ένα ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1, στο 60ο λεπτό.