Έκλεισε το σπίτι του Βόλου και πάτησε εξάδα ο Αστέρας!

©intime

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:59 - 24.09.2023 / Ανανεώθηκε: 22:18 - 24.09.2023

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Αστέρα Τρίπολης, ώστε να επικρατήσει του Βόλου με 2-1 στο Πανθεσσαλικό και να ανέβει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας της Super League.

Έφυγε με το διπλό από το Πανθεσσαλικό ο Αστέρας Τρίπολης! Οι Αρκάδες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, στάθηκαν στο ύψος τους στο δεύτερο και έτσι πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1 επί του Βόλου για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Με αυτή τη νίκη ο Αστέρας σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος με 7 βαθμούς, ενώ ο Βόλος έμεινε στη 12η θέση με μόλις 2 βαθμούς.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Μάλιστα, οι Αρκάδες στην πρώτη τους καλή στιγμή ευτύχισαν να προηγηθούν. Στο 7ο λεπτό ο Μιριτέλο με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Παπαδόπουλο κι έκανε το 0-1.

Αυτό το γκολ έδωσε σημαντικό ψυχολογικό boost στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα η υπεροχή τους, αλλά και η πίεση τους να συνεχιστεί. Και αφότου χάθηκε μεγάλη ευκαιρία στο 16', όταν το γυριστό σουτ του Μπαρτόλο πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι, στο 22' ήρθε και το δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκρόζντανιτς πήδηξε ψηλότερα απ' όλους, πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας έτσι το 0-2.

Από 'κει και έπειτα, οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως δεν τα κατάφεραν ποτέ. Αντίθετα, οι Αρκάδες παρέμειναν κυρίαρχοι, με το 0-2 να παραμένει μέχρι και την ανάπαυλα.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι το έπιασαν από εκεί που το άφησαν στο πρώτο μέρος, αφού στο 47' απείλησαν με τον Σίτο. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του ματς, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου μείωσε. Στο 54ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από χτύπημα του Παπαδόπουλου (κατά την έξοδο του) στον Σιέλη, με τον Τρουιγιέ να εκτελεί στο 59' και να κάνει το 1-2.

Οι Βολιώτες ανέβασαν την απόδοση τους μετά το γκολ που πέτυχαν, ενώ στο 64' «άγγιξαν» την ισοφάριση, όταν ο Λούνα με ένα γύρισμα βρήκε τον Γκαρσία, όμως εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο με κεφαλιά. Ο Αστέρας απάντησε σε αυτή την ευκαιρία μετά από δύο λεπτά, με τον Μάντζη να είναι σε θέση τετ α τετ και τον Τάχατο να κάνει σωτήρια παρέμβαση τελευταία στιγμή.

Στη συνέχεια ο Βόλος παρά την ασφυκτική πίεση του το μόνο που κατάφερε ήταν να χάσει μία τεράστια ευκαιρία στο 80', όταν ο Μαχαίρας με μία σέντρα βρήκε τον Ενγκίν, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ καλή θέση, με αποτέλεσμα να 1-2 να παραμένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Τα δύο γρήγορα γκολ του Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτά που έκριναν το παιχνίδι, με τον Βόλο μετά να βγάζει αντίδραση, αλλά να μην καταφέρνει να φέρει τούμπα το σκορ.

Ο Γκρόζντανιτς πραγματοποίησε σπουδαίο ματς τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά, ενώ πέτυχε και το δεύτερο γκολ.

Ο «killer» Μορόν υπέγραψε νέα νίκη κι ανέβασε τον Άρη στην εξάδα
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

19:26 - 24.09.2023

Ο Ισπανός φορ Λορέν Μορόν πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τον Άρη σε νέα άνετη νίκη με 3-0 επί του Παναιτωλικού. Πρώτο γκολ για τον Χριστοδουλόπουλο. Επτά βαθμούς σε τρία ματς με τον Μάντζιο στον πάγκο οι Θεσσαλονικείς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Τα 7 από τα 9 γκολ που έχει πετύχει ο Αστέρας στον Βόλο σε όλα τα μεταξύ τους παιχνίδια είναι στο πρώτο ημίχρονο.

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 1-2
  • Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 85' Έξω ο Γκρόζντανιτς, μέσα ο Ζουγλής.
  • 80' Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Μαχαίρας με μία σέντρα βρήκε τον Ενγκίν, όμως εκείνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ καλή θέση.
  • 73' Σουτ από τον Μπαρτόλο, άουτ η μπάλα.
  • 69' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Μάντζη να είναι σε θέση τετ α τετ και τον Τάχατο να κάνει σωτήρια παρέμβαση τελευταία στιγμή.
  • 67' Έξω οι Μιριτέλο και Σίτο, μέσα οι Μάντζης και Καλτσάς.
  • 64' Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Λούνα με ένα γύρισμα βρήκε τον Γκαρσία, όμως εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο με κεφαλιά.
  • Ο τραυματισμός του Σιέλη είναι στον ώμο. Υπάρχει μία πιθανότητα να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.
  • 59' ΓΚΟΟΛ για τον Βόλο, 1-2! Ο Τρουιγιέ νίκησε τον Παπαδόπουλο, που απέκρουσε, αλλά η μπάλα με τα φάλτσα που πήρε κατέληξε στα δίχτυα.
  • 58' Ο Τάχατος θα περάσει στη θέση του Σιέλη.
  • Με φορείο θα αποχωρήσει ο Σιέλης.
  • 54' Πέναλτι για τον Βόλο! Ο Παπαδόπουλος κατά την έξοδο του φαίνεται να βρήκε τον Σιέλη με τις γροθιές μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα.
  • 51' Κεφαλιά του Μιριτέλο, άουτ η μπάλα.
  • 47' Ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Παπαδόπουλο να λέει όχι σε σουτ του Σίτο.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 46' Κόμπα, Μαχαίρας, Γκλάβτσιτς μέσα, έξω Μπερτόγλιο, Ντέλετιτς, Ασλανίδης.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Βόλος - Αστέρας Τρίπολης 0-2
  • 45+1' Δοκιμάζει ξανά ο Σίτο από μακριά, άουτ η μπάλα.
  • 40' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λούνα, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος σε δεύτερο χρόνο.
  • 33' Μακρινό σουτ του Σίτο, άουτ η μπάλα.
  • 29' Απόλυτα κυρίαρχος ο Αστέρας Τρίπολης.
  • 22' ΓΚΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης, 0-2! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκρόζντανιτς πήδηξε ψηλότερα απ' όλους, πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, με το γυριστό σουτ του Μπαρτόλο να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 15' Οι Θεσσαλοί δυσκολεύονται πολύ να κυκλοφορήσουν την μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
  • 9' Απειλεί ο Αστέρας με το γύρισμα του Σίτο, απέκρουσε ο Παπαδόπουλος με τα πόδια.
  • 7' ΓΚΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης, 0-1! Ο Μιριτέλο με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή ανοίγει το σκορ για τους Αρκάδες με το... καλημέρα.
  • 4' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι νωρίς νωρίς, την αντίκρισε ο Μπερτόγλιο.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 5 λεπτά για τη σέντρα.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αθανάσιος Τζήλος.
  • Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος Ν., Άλβαρες, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Μουνάφο, Γκρόζντανιτς, Ρεγκίς, Σίτο, Μπαρτόλο, Μιριτέλο.
  • Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος Σ., Λούνα, Σιέλης, Ασλανίδης, Άλχο, Τσοκάνης, Τρουιγιέ, Μπερτόγλιο, Ντέλετιτς, Κορνέτ, Γκαρσία.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 20:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.
  • Από τη μία οι Θεσσαλοί που έρχονται από την ισοπαλία με τον Ατρόμητο και ψάχνουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και από τη άλλη οι Αρκάδες, οι οποίοι έρχονται από την ισοπαλία με τον ΠΑΣ Γιάννινα και θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Βόλο και Αστέρα Τρίπολης στο «Πανθεσσαλικό» για την 5η αγωνιστική της Super League.