Μπάγερν από τα παλιά, ξέσπασε με οκτάρα στη Μάιντς - Νίκη για Champions League η Λειψία

Sportal newsroom 18:28 - 09.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:21 - 09.03.2024

Η Μπάγερν Μονάχου σκόρπισε με 8-1 τη Μάιντς, η Λειψία νίκησε 2-0 τη Ντάρμσταντ.

Η Μπάγερν στα πέντε τελευταία παιχνίδια είχε δύο ήττες και μία ισοπαλία με τη Φράιμπουργκ.

Έτσι, έμεινε στο -10 από τη Λεβερκούζεν και το πρωτάθλημα μοιάζει χαμένο. Πριν λίγες μέρες, ωστόσο, η Μπάγερν νίκησε 3-0 τη Λάτσιο και πέρασε στα προημιτελικά του Champions League.

Σήμερα, για την 25η αγωνιστική της Bundesliga, υποδέχθηκε τη Μάιντς και ξέσπασε πάνω της. Με ανεβασμένη ψυχολογία την διέλυσε με 8-1, ενώ σημαντική νίκη σημείωσε και η Λειψία. Η τελευταία ξεπέρασε τον αποκλεισμό από τη Ρεάλ Μαδρίτης και λύγισε άνετα 2-0 τη Ντάρμσταντ. Με το τρίποντο ξεπέρασε τη Ντόρτμουντ και βρίσκεται στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League.

Μπάγερν Μονάχου – Μάιντς 8-1

Ο χορός των γκολ για τους Βαυαρούς ξεκίνησε στο 13’ με τον Κέιν. Στο 20’ ο Γκορέτσκα σημείωσε το 2-0 και η Μάιντς μείωσε στο 31’ με τον Αμίρι.

Η Μπάγερν, όμως, δεν είχε διάθεση γι’ αστεία. Συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+7’) έκανε το 3-1 πάλι με τον Κέιν. Στο 47’ ο Μίλερ σημείωσε το 4-1, στο 61’ ο Μουσιάλα πέτυχε το 5-1 και στο 66’ ο Γκνάμπρι με απίθανο τακουνάκι πέτυχε το 6-1. Το 7-1 έγραψε ο Κέιν στο 70’ και το τελικό 8-1 διαμόρφωσε στο φινάλε ο Γκορέτσκα.

Λειψία – Ντάρμσταντ 2-0

Στο 3’ με αυτογκόλ του Ίσεργουντ έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους και στο 50’ ο Μπάουμγκάρτνερ σφράγισε τη νίκη της Λειψίας με 2-0.

Γκλάντμπαχ – Κολωνία 3-3

Τρομερό ματς μεταξύ της Γκλάντμπαχ και της Κολωνίας. Στο 7’ ο Αλιντού έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε στο 32’ με τον Ονοράτ κι αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 64’ και πάλι ο Αλιντού πέτυχε το 2-1 για την Κολωνία, αλλά ο Χακ στο 71’ και στο 73’ οδήγησε τους γηπεδούχους σε ανατροπή. Την τελευταία λέξη, ωστόσο, την είπε η Κολωνία με το γκολ του Ντόουνς στο 79’ για το τελικό 3-3.

Πρώην αξιωματούχος της Λεβερκούζεν συμβουλεύει τον  Αλόνσο να παραμείνει στην ομάδα και μετά να πάει στη Ρεάλ Μαδρίτης
BUNDESLIGA

12:05 - 09.03.2024

Πρώην αξιωματούχος της Λεβερκούζεν συμβουλεύει τον Αλόνσο να παραμείνει στην ομάδα και μετά να πάει στη Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Τσάμπι Αλόνσο δεν είναι βέβαιο πως θα συνεχίσει και την επόμενη σεζόν στον πάγκο της Λεβερκούζεν, ωστόσο άνθρωπος που υπήρξε στο παρελθόν υψηλόβαθμο στέλεχος της γερμανικής ομάδας, συμβουλεύει τον Ισπανό να παραμείνει στις «ασπιρίνες» και μετά να αποτελέσει τον διάδοχο του Αντσελότι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Άουγκσμπουργκ – Χάιντενχαϊμ 1-0

Στο 22’ με γκολ του Γκουβελέβ η Άουγκσμπουργκ πήρε τη νίκη με 1-0 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή.