Η Ντόρτμουντ πέρασε από τη Βρέμη και βρέθηκε ξανά στα χέρια της με εισιτήριο για το Champions League

Sportal newsroom 21:27 - 09.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:29 - 09.03.2024

Η Ντόρτμουντ νίκησε εκτός έδρας 2-1 τη Βέρντερ Βρέμης και προσπέρασε τη Λειψία.

Η Λειψία νωρίτερα νίκησε 2-0 τη Ντάρμσταντ και βρέθηκε στην τέταρτη θέση.

Η Ντόρτμουντ, λοιπόν, δεν είχε περιθώρια γι’ απώλεια βαθμών. Στον εκτός έδρας αγώνα με τη Βέρντερ Βρέμης για την 25η αγωνιστική της Bundesliga, επικράτησε 2-1 κι έτσι προσπέρασε τη Λειψία και βρέθηκε αυτή στην τέταρτη θέση που οδηγεί στο επόμενο Champions League.

Στο 21’ ο Μάλεν με δεξί πλασέ έκανε το 1-0 και στο 38’ ο Σάντσο σημείωσε το 2-0 για τους Βεστφαλούς.

Όλα έδειχναν εύκολη νίκη της Ντόρτμουντ, αλλά στο 45’ ο Σάμπιτσερ αποβλήθηκε και η Βέρντερ κατάφερε στο 70’ να μειώσει με τον Ενζιμά σε 2-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Νωρίτερα, η Μπάγερν η οποία στα πέντε τελευταία παιχνίδια είχε δύο ήττες και μία ισοπαλία, με αποτέλεσμα να μείνει στο -10 από τη Λεβερκούζεν, διέλυσε με 8-1 τη Μάιντς. Ο χορός των γκολ για τους Βαυαρούς ξεκίνησε στο 13’ με τον Κέιν. Στο 20’ ο Γκορέτσκα σημείωσε το 2-0 και η Μάιντς μείωσε στο 31’ με τον Αμίρι.

Η Μπάγερν, όμως, δεν είχε διάθεση γι’ αστεία. Συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+7’) έκανε το 3-1 πάλι με τον Κέιν. Στο 47’ ο Μίλερ σημείωσε το 4-1, στο 61’ ο Μουσιάλα πέτυχε το 5-1 και στο 66’ ο Γκνάμπρι με απίθανο τακουνάκι πέτυχε το 6-1. Το 7-1 έγραψε ο Κέιν στο 70’ και το τελικό 8-1 διαμόρφωσε στο φινάλε ο Γκορέτσκα.

Η Λειψία, όπως αναφέραμε, νίκησε τη Ντάρμσταντ με 2-0. Στο 3’ με αυτογκόλ του Ίσεργουντ έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους και στο 50’ ο Μπάουμγκάρτνερ σφράγισε τη νίκη της Λειψίας με 2-0.

Τρομερό ματς μεταξύ της Γκλάντμπαχ και της Κολωνίας. Στο 7’ ο Αλιντού έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε στο 32’ με τον Ονοράτ κι αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Ασταμάτητη Ίντερ, υπέταξε και την τρομερή Μπολόνια και «καλπάζει» προς τον τίτλο
SERIE A

20:54 - 09.03.2024

Η Ίντερ δυσκολεύτηκε απέναντι στην εξαιρετική Μπολόνια, όμως βρήκε χρυσό γκολ με τον Μπίσεκ και «πέταξε» στο +18 από τη Γιουβέντους, δείχνοντας πως μόνο με «αυτοκτονία» μπορεί να χάσει το φετινό πρωτάθλημα.

Στο 64’ και πάλι ο Αλιντού πέτυχε το 2-1 για την Κολωνία, αλλά ο Χακ στο 71’ και στο 73’ οδήγησε τους γηπεδούχους σε ανατροπή. Την τελευταία λέξη, ωστόσο, την είπε η Κολωνία με το γκολ του Ντόουνς στο 79’ για το τελικό 3-3.

Με ένα γκολ στο 22’ με γκολ του Γκουβελέβ η Άουγκσμπουργκ πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Χάιντενχαϊμ και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή.