Δεινοπάθησε, αλλά τα κατάφερε η Μπαρτσελόνα - «Καθάρισε» και η Ατλέτικο Μαδρίτης

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Μπαρτσελόνα / © Twitter

Sportal newsroom 00:32 - 05.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:53 - 05.01.2023

Μπορεί να βρέθηκε κοντά σε μέγα κάζο η Μπαρτσελόνα, η οποία τα βρήκε σκούρα κόντα στην Ιντερσίτι της γ' κατηγορίας, όμως πήρε τη νίκη στην παράταση με 4-3. Άνετη πρόκριση πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόνρα στην Οβιέδο (0-2).

Η Ιντερσίτι της 3ης κατηγορίας έβαλε πολύ δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, όμως οι Καταλανοί επικράτησαν 4-3 στην παράταση και πήραν την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Την παράσταση έκλεψε ο ο 21χρονος Οριόλ Σολντεβίλα, που πέτυχε και τα τρία γκολ των γηπεδούχων. Ο νεαρός στο παρελθόν είχε περάσει από τα τμήματα υποδομής των «μπλαουγκράνα».

Η ομάδα του Τσάβι προηγήθηκε νωρίς νωρίς, στο 4', με τον Αραούχο, όμως ο Σολντεβίλα έφερε το ματς στα ίσα στο 59’. Έπειτα από 7 λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά ο 21χρονος επιθετικός ισοφάρισε ξανά στο 74'.

Copa del Rey: Ο Ροντρίγκο λύτρωσε τη Ρεάλ απέναντι στην Καθερένιο
REST OF THE WORLD

00:10 - 04.01.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Καθερένιο χάρη σε τέρμα του Ροντρίγκο στο 69' και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Copa del Rey. Στη διοργάνωση συνεχίζουν και οι Εσπανιόλ, Βιγιαρεάλ, Βαλένθια. Αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Η χαρά της Ιντερσίτι κράτησε μόλις 3 λεπτά, αλλά και πάλι βρήκαν απάντηση με τον συνήθη ύποπτο Σολντεβίλα, που έφερε πάλι το ματς στα ίσια στο 86'.

Στην παράταση όμως οι Καταλανοί πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Φάτι στο 103ο λεπτό.

Την ίδια ώρα η Βαγιαδολίδ ηττήθηκε από την Αλαβές με 1-0, ενώ νωρίτερα η Σεβίλλη διέλυσε με 5-0 τη Λιναρές, η Σοσιεδάδ πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Λογρονές και η Μαγιόρκα επικράτησε στην παράταση της Ποντεβρέδα με 2-0.