Τέταρτη νίκη για τον Άγιαξ με Φαν'τ Σχιπ πριν την ΑΕΚ - Ακάθεκτη για τον τίτλο η Αϊντχόφεν

Ιάσονας Τσίλης 17:45 - 03.12.2023 / Ανανεώθηκε: 17:49 - 03.12.2023

Ο Άγιαξ νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Ναϊμέγκεν κι ανεβαίνει στη βαθμολογία. Η Αϊντχόφεν πήρε το ντέρμπι με 2-1 κόντρα στην Αϊντχόφεν.

Ο Άγιαξ βρήκε τον εαυτό του με τον Τζον Φαν’τ Σχιπ στον πάγκο.

Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την Eredivisie. Ο αντίπαλος της ΑΕΚ για την 14η αγωνιστική στο πρωτάθλημα επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Ναϊμέγκεν κι αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε ματς εντός συνόρων (έχει και μία ισοπαλία) με τον πρώην τεχνικό της Εθνικής Ελλάδας στον πάγκο.

Ο Χλίνσον στο 57’ έκανε το 0-1 έπειτα από ασίστ του Μπρόμπεϊ, ενώ στο 88’ ο Μπόρχες σημείωσε το 0-2. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στον 90’ με τον Ταβσάν.

Άγιαξ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Ραμάι, Ρεντς, Γκαεϊ (46’ Σούταλο), Χάτο, Τέιλορ, Χλίνσον (90’ Μπάνελ), Ταχίροβιτς, Μπεργκχάους, Μπεργκβάιν (86’ Μπόρχες), Μπόρμπεϊ (66’ Άκπομ), Μάρτα.

Η Αϊντχόφεν, παράλληλα, νίκησε στο ντέρμπι κορυφής στην έδρα της Φέγενορντ, το «Ντε Κάιπ», με 2-1 κι έκανε άλμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, αφού διεύρυνε τη διαφορά από την περυσινή πρωταθλήτρια στους 10 βαθμούς.

Αυτή ήταν η 14η σερί νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την PSV, η οποία κυνηγάει και το δικό της ρεκόρ από τη σεζόν 1987-88 με 17 συνεχόμενες νίκες.

Ο «τελικός» του Άμστερνταμ, μπορεί να περιμένει για την ΑΕΚ
EUROPA LEAGUE

09:06 - 02.12.2023

Η ΑΕΚ θα παίξει σε μια... ζαριά το φετινό ευρωπαϊκό της μέλλον στο ματς απέναντι στον Άγιαξ και μάλιστα κυνηγώντας δυο αποτελέσματα, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για να ασχοληθεί μ' αυτό ο Αλμέιδα και οι παίκτες του

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη κι έφτασαν στη νίκη τίτλου μέσα σ' ένα τρίλεπτο με τα γκολ των Σαϊμπαρί στο 65’ και Μποσκάλι στο 68’.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Χιμένες στο τελικό 2-1 στο 81ο λεπτό.