Το απόλυτο χάος στον Άγιαξ: Έτρωγε τρία γκολ στην έδρα του από τη Φέγενορντ πριν από το ημίχρονο και οι οπαδοί με ρίψη καπνογόνων διέκοψαν το ματς (vids)

Γιώργος Σακελλαρίου 16:24 - 24.09.2023 / Ανανεώθηκε: 16:36 - 24.09.2023

Οι οπαδοί του Άγιαξ διέκοψαν το ντέρμπι με τη Φέγενορντ μετά το 0-3, πετώντας καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο.

Έκρηξη στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Οι οπαδοί του Άγιαξ είδαν την ομάδα τους στο 37' να δέχεται το 0-3 στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Φέγενορντ και δεν άντεξαν. Άναψαν καπνογόνα και τα πέταξαν εντός αγωνιστικού χώρου με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει το ντέρμπι στο 43'.

Ο Άγιαξ φέτος παραπαίει. Βρίσκεται στη 13η θέση με 5 βαθμούς σε τέσσερις αγωνιστικές. Είχε δύο ισοπαλίες με Εξέλσιορ και Σιτάρτ και μία ήττα από τη Τβέντε στα τρία τελευταία ματς. Υποδέχθηκε, λοιπόν, για την πέμπτη αγωνιστική στο κλασικό ολλανδικό ντέρμπι την ομάδα του Ρότερνταμ και βρέθηκε να χάνει 3-0 στο 37'.

Οι φίλοι δεν μπορούσαν να αποδεχθούν την κατρακύλα του Αίαντα και αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Έτσι, διέκοψαν τον αγώνα στο 43' με ρίψεις καπνογόνων κι αντικειμένων. Μετά τη διακοπή, μάλιστα, αρκετοί οπαδοί του Άγιαξ άρχισαν να αποχωρούν από το γήπεδο, χωρίς να περιμένουν αν η απόφαση της διακοπής είναι οριστική.

Έπειτα από 12' λεπτά, ωστόσο, πάρθηκε απόφαση να συνεχιστεί το klassieker.