Νίκησε την Τορίνο και πέρασε στους «4» η Φιορεντίνα!

Φιορεντίνα - Τορίνο / Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 22:16 - 01.02.2023 / Ανανεώθηκε: 22:18 - 01.02.2023

Η Φιορεντίνα επικράτησε 2-1 της Τορίνο χάρη στα γκολ των Γιόβιτς και Ικονέ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Ένα βήμα πριν τον τελικό η Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» πανηγύρισαν τη νίκη επί της Τορίνο με 2-1 και εξασφάλισαν την παρουσία τους στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του ζευγαριού Ρόμα-Κρεμονέζε.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 65', με τον Γιόβιτς να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Τέρζιτς και να σκοράρει με κεφαλιά. Μπορεί η «γκρανάτα» να έβγαλε αντίδραση πιέζοντας, όμως ο σφράγισε τη νίκη-πρόκριση με γκολ στο 90'.

Οι «βυσσινί» μείωσαν με τον Καραμό στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως πλέον ήταν πολύ αργά, με αποτέλεσμα η Φιορεντίνα πάρει το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης.