Γαλλία δίχως έλεος: Οι «τρικολόρ» ισοπέδωσαν με 7-0 το Γιβραλτάρ στο πρώτο ημίχρονο!

Γιουσούφ Φοφανά

©printscreen

Κώστας Τσιακλής 22:39 - 18.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:45 - 18.11.2023

Η Γαλλία ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο με το Γιβραλτάρ αφού προηγείται με 7-0.

Η Γαλλία δεν έδειξε κανένα έλεος στο Γιβραλτάρ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης τους αφού το ισοπέδωσε με 7-0!

Οι «τρικολόρ» υποδέχονται το Γιβραλτάρ λοιπόν στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, εκεί όπου μετέχει και η Εθνική Ελλάδας που θα είναι η επόμενη αντίπαλος της Γαλλίας. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος και «σκόρπισε» την αντίπαλο της στους επτά ανέμους.

Οι προθέσεις των Γάλλων φάνηκαν από την αρχή αφού προηγήθηκαν στο 3' με το αυτογκόλ του Έντναν Σάντος. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάρκους Τουράμ με κοντινή προβολή έκανε το 2-0. Στο 16' ο Κίνγκσλεϊ Κομάν βρήκε τον Γουαρέν Ζαΐρ-Εμερί στην περιοχή και αυτός έκανε το 3-0. Κάπως έτσι ο 17χρονος έγινε ο νεαρότερος σκόρερ της Εθνικής Γαλλίας.

Δυστυχώς ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν έγινε αναγκαστική αλλαγή αφού στην ίδια φάση δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Σάντος, ο οποίος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Αυτό το γεγονός έδωσε την ευκαιρία στους Γάλλους να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Αρχικά στο 31' ο Κιλιάν Εμπαπέ έκανε το 4-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ενώ στο 35' ο Κλάους με ωραίο σουτ έγραψε το 5-0.

Γράφει ιστορία ο Ζαΐρ-Εμερί πριν το ματς με την Ελλάδα: Γίνεται ο νεαρότερος παίκτης που εκπροσωπεί την Εθνική Γαλλίας στη μεταπολεμική εποχή!
EURO

20:49 - 18.11.2023

Ο Γουαρέν Ζαΐρ-Εμερί θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με την Εθνική Γαλλίας και το όνομα του θα γραφτεί με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία των «τρικολόρ».

Ένα λεπτό αργότερα η Γαλλία έφτασε και σε έκτο γκολ με τον Κίνγκσλεϊ Κομάν ενώ στο 38' ο Φοφανά με σουτ έκανε το 7-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό που μένει να δούμε είναι το που θα σταματήσει ο δείκτης του σκορ στο τέλος του ενενηνταλέπτου.