Ισοπαλία στο Derby d' Italia - Παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας η Ίντερ

Δημήτρης Χούπης 23:40 - 26.11.2023

Γιουβέντους και Ίντερ έμειναν το 1-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A, με τους «νερατζούρι» να παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ισόπαλο έληξε το Derby d' Italia, αφού Γιουβέντους και Ίντερ έμειναν στο 1-1 για τη 13η αγωνιστική της Serie A

Στο πρώτο μέρος η Ίντερ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τόσο την κατοχή όσο και τις ευκαιρίες. Παρόλα αυτά η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ. Στο 27ο λεπτό ο Κιέζα βρήκε τον Βλάχοβιτς στο σημείο του πέναλτι κι αυτός με ένα πλασέ στην αριστερή γωνία του Ζόμερ έκανε το 1-0 για τη «μεγάλη κυρία».

Παρόλα αυτά οι «νερατζούρι» βρήκαν άμεσα απάντηση. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες μετά από ασίστ του Τουράμ έκανε με σουτ στην αριστερή γωνία το 1-1 για την ομάδα του Μιλάνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με την Ίντερ παρόλα αυτά να έχει την κατοχή του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες μάλιστα δεν είχαν ούτε ευκαιρία, αφού δεν μπορούσαν ούτε να πλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή. Η μοναδική υποψία φάσης ήταν στο 47ο λεπτό με τον Τουράμ, ο οποίος έκανε μια επιχείρηση να μπει στην περιοχή, αλλά κόπηκε από την άμυνα της Γιουβέντους