Η Γκλάντμπαχ «πάτησε» τη Στουτγκάρδη με υπογραφή Χακ

Γκλάντμπαχ - Στουτγκάρδη

©Photo by Frederic Scheidemann/Getty Images

Πάνος Κορομηλάς 21:41 - 14.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:45 - 14.01.2024

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε της Στουτγκάρδης με 3-1 για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga και διεύρυνε την απόστασή της από τη ζώνη του υποβιβασμού στους εννέα βαθμούς. Παραμένουν σε τροχιά Ευρώπης οι Σουηβοί παρά το αρνητικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις νίκες στη Bundesliga για τη Γκλάντμπαχ, μετά από τρεις αγώνες, χάρη στη νίκη επί της Στουτγκάρδης με 3-1. Η ομάδα του Ζεράρδο Σεοάνε ήταν αφεντικό της αναμέτρησης, πήρε γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων και κλείδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Ο Χακ με δύο τέρματα στο πρώτο και το 19ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Βάγκνομαν μείωσε προσωρινά στο 56ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν επιθετικά και να δημιουργούν ευκαιρίες. Βρήκαν το γκολ τελικά στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων, με τον Σιμπατσό να νικά Νούμπελ μέσα από την περιοχή.

Νίκη ανάσα για την Γκλάντμπαχ πριν το κρίσιμο παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ (21/01, 18:30), μια απρόσμενη ήττα για τη Στουτγκάρδη που χάνει την επαφή με την κορυφή, όμως παραμένει στο παιχνίδι για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.