Ιστορικός Γκριεζμάν: Εφτασε τα 173 γκολ κι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ατλέτικο!

Αντουάν Γκριεζμάν

©Photo by Diego Souto/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τόπας 08:26 - 20.12.2023 / Ανανεώθηκε: 08:26 - 20.12.2023

Ο Αντουάν Γκριεζμάν πέτυχε δύο τέρματα κόντρα στη Χετάφε και με αυτόν τον τρόπο έφτασε τα 173 με την Ατλέτικο, όντας ο πρώτος σκόρερ των «ροχιμπλάνκος».

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε στα χέρια της τη νίκη κόντρα στη Χετάφε, όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας. Για τους «ροχιμπλάνκος» πρωταγωνιστής ήταν ο Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα δύο φορές.

Στο πρώτο γκολ, ο Γάλλος επιθετικός πήρε την μπάλα και με κοντινή προβολή έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια, στο δεύτερο 45λεπτο, ο Γκριεζμάν σκόραρε από την άσπρη βούλα για να φτάσει σε ένα ιστορικό ρεκόρ, καθώς με αυτό το γκολ έφτασε τα 173 τέρματα με τη φανέλα της Ατλέτικο και ισοφάρισε το ρεκόρ του θρύλου της ομάδας, Λουίς Αραγονές.

Επιπλέον, αυτό ήταν το 11ο γκολ του πρωταθλήματος της σεζόν. Ο Γκριεζμάν εντάχθηκε στην Ατλέτικο το 2014 μετά το επαγγελματικό του ντεμπούτο στη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Στη συνέχεια άφησε τον σύλλογο για την Μπαρτσελόνα μεταξύ 2019 και 2021 πριν επιστρέψει στους «ροχιμπλάνκος». Έπαιξε λοιπόν 365 αγώνες για την Ατλέτικο όπου κέρδισε το Europa League (2018), το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ (2018) και ένα Σούπερ Καπ Ισπανίας (2014). Και το απόλυτο ρεκόρ επιτευγμάτων είναι σίγουρα μόνο θέμα ημερών.

Η Χετάφε «απέδρασε» από τη Μαδρίτη με τον βαθμό  - Νίκη «ανάσα» για τη Σεβίλλη
LA LIGA

00:38 - 20.12.2023

Η Χετάφε «απέδρασε» από τη Μαδρίτη με τον βαθμό - Νίκη «ανάσα» για τη Σεβίλλη

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε στα χέρια της τη νίκη κόντρα στη Χετάφε, όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας. Την ίδια ώρα η Σεβίλλη πήρε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Γρανάδα με 3-0.

Από την πλευρά του, ο Λουίς Αραγονές, που πέθανε το 2014, έπαιξε δέκα χρόνια στην Ατλέτικο Μαδρίτης και κατέκτησε τρία πρωταθλήματα Ισπανίας το 1966, το 1970 και το 1974.