Χαμός στην Ισπανία με την αποβολή του Γκρίνγουντ: «Αν κάποιος βρει βίντεο στο οποίο λέει «F@#$ you» θα του αγοράσω μια πιατέλα με θαλασσινά» (vid)

Μέισον Γκρίνγουντ

PrtScr

Κώστας Τόπας 09:17 - 03.01.2024

Χαμός έχει ξεσπάσει στην Ισπανία, με την αποβολή του Μέισον Γκρίνγουντ στον αγώνα με την Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Χετάφε με 2-0, σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Αρνητικός πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μέισον Γκρίνγουντ, ο οποίος στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης έβρισε τον διαιτητή με αποτέλεσμα να δει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

«Στο 50 λεπτό, ο παίκτης της Χετάφε με τον αριθμό 12, αποβλήθηκε γιατί κατά τη διάρκεια της διαμαρτυρίας του, σήκωσε το χέρι και μου είπε: F@#$ you», ανέφερε ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Ο Χουάν Ιγκλέσιας, αμυντικός της Χετάφε, υπερασπίστηκε τον συμπαίκτη του Μέισον Γκρίνγουντ και είπε ότι: «Αν κάποιος βρει ένα βίντεο στο οποίο ο Γκρίνγουντ λέει "F@#$ you" θα του αγοράσω μια πιατέλα με θαλασσινά».

Ο προπονητής των «μπλε», Χοσέ Μπορνταλάς ξεκαθάρισε ότι ο Γκρίνγουντ είναι «καλό παιδί» και ότι σε καμία στιγμή δεν «προσέβαλε κανέναν». Οι εκδοχές των δύο πλευρών διαφέρουν και ένας από τους παίκτες της Χετάφε ξεκίνησε να υπερασπιστεί τον συμπαίκτη του.