Η ανατροπή της χρονιάς από τη Λιόν: Από 1-4 το έκανε 5-4 με καρέ του Λακαζέτ!

Αλεξάντρ Λακαζέτ

© prtscr

Άγγελος Φραγκισκάτος 20:11 - 07.05.2023 / Ανανεώθηκε: 20:28 - 07.05.2023

Ο ασύλληπτος Λακαζέτ πήρε από το χέρι τη Λιόν που έχανε με 4-1 από τη Μονπελιέ και την οδήγησε στη νίκη με 5-4 σε ένα επικό ματς.

Απίστευτη μάχη μεταξύ της Λιόν και της Μονπελιέ στο «Γκρουπάμα» για την 34η αγωνιστική της Ligue 1, με τους «γκον» να γυρίζουν από το 1-4 και να πανηγυρίζουν τη νίκη με 5-4. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι δύο επιθετικοί των ομάδων, που πέτυχαν τα 7 από τα 8 γκολ.

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 31', όμως στη συνέχεια ακολούθησε το one man show του Ελιέ Γουαΐ, που πέτυχε καρέ μέσα σε 15 λεπτά. Στο 40' έφερε το ματς στα ίσια, στο 41' έκανε την ανατροπή, στο 53' σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι και στο 55' έκανε το 1-4.

Ωστόσο, τα τέρματα του δεν ήταν αρκετά ώστε να πάρουν το τρίποντο οι φιλοξενούμενοι. Στο 59' ο Λακαζέτ μείωσε, στο 70' ο Λόβρεν έβαλε τη Λιόν ξανά στο παιχνίδι, ενώ στο 82' ο Λακαζέτ έφερε το ματς στα ίσια. Αυτή όμως δεν ήταν η τελευταία κουβέντα του Γάλλου επιθετικού, που στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, «σφράγισε» την ανατροπή της χρονιάς με 5-4.

Νωρίτερα, η Μονακό πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Ανζέ με 2-1, με το ίδιο σκορ η Λοριάν κέρδισε την Μπρεστ, το Στρασβούργο πήρε διπλό επί της Ναντ με 2-0, ενώ Αζαξιό και Τουλούζ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Τέλος, ισόπαλες ήρθαν και οι Οσέρ και Κλερμόν με 1-1.