Η Παρί των δέκα παικτών «απέδρασε» από τη Χάβρη

Κιλιάν Εμπαπέ

PrtScr

Άγγελος Φραγκισκάτος 16:05 - 03.12.2023 / Ανανεώθηκε: 16:15 - 03.12.2023

Η αποβολή του Ντοναρούμα στο 10' δεν πτόησε τη Παρί Σεν Ζερμέν και χάρη στα γκολ των Εμπαπέ (23') και Βιτίνια (89') επικράτησε κόντρα στη Χάβρη, για την 14η αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι με το καλησπέρα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα. Στο 7ο λεπτό ο Γκοτιέ Γιορίς έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως την τελευταία στιγμή απομάκρυναν οι αμυντικοί της Παρί.

Ωστόσο τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο ματς. Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα, με τον διαιτητή να τον αποβάλει για το σκληρό φάουλ στον Κασιμίρ. Ο τερματοφύλακας των Παριζιάνων σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι του και πέτυχε με τις τάπες παίκτη της Χάβρη

Στο 23ο λεπτό η Παρί πήρε το προβάδισμα. Ο Ουσμάν Ντεμπελέ βρήκε τον Κιλιάν Εμπαπέ και εκείνος με κοντινό τελείωμα μέσα από τη περιοχή έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Παρί βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο ματς και «κλείδωσε» το τρίποντο. Στο 89ο λεπτό ο Βιτίνια με ένα πανέμορφο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του.