Η Παρτίζαν πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή, οι οπαδοί του Ερυθρού Αστέρα έβαλαν φωτιά στις κερκίδες (vid)

Άγγελος Φραγκισκάτος 13:40 - 21.12.2023 / Ανανεώθηκε: 13:41 - 21.12.2023

Η Παρτίζαν επιβλήθηκε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 2-1 και οι οπαδοί των «ερυθρόλευκων της Σερβίας» έβαλαν φωτιά στην κερκίδα.

Τεράστια νίκη για την Παρτίζαν στο αιώνιο ντέρμπι. Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν εντός έδρας με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με 47 βαθμούς. Στο -1 πλέον οι «ερυθρόλευκοι της Σερβίας».

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 39ο λεπτό έπειτα από υπόδειξη του VAR. Ο Μπίμπαρς Νάτχο, γνωστός στο ελληνικό κοινό από τα περάσματά του σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό, ανέλαβε την εκτέλεση, όπου και ευστόχησε για το 1-0 της Παρτίζαν

Ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Αλεκσάνταρ Γιοβάνοβιτς κράτησε όρθια την ομάδα του. Μάλιστα, στο 66ο λεπτό  ο Γκίας Ζαχίντ επίσης γνωστός στην Ελλάδα από το διάστημά του στον Παναθηναϊκό, βρήκε τον Σαλντάνια και εκείνος με κοντινό σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά μετά ο Εντιαγιέ με σουτ μέσα από τη περιοχή μείωσε σε 2-1 για τον Ερυθρό Αστέρα, σκορ όπου παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης. Ωστόσο οι οπαδοί του Ερυθρού δεν πήραν ψύχραιμα την ήττα, με αποτέλεσμα από τα πολλά νεύρα που είχαν να βάλουν φωτιά στα καθίσματα του γηπέδου.

Ξύλο ξανά στην Τουρκία, σοβαρά επεισόδια και πέντε κόκκινες κάρτες σε ματς Β κατηγορίας
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

18:13 - 20.12.2023

Ο αγώνας ανάμεσα σε Μπούρσασπορ - Ντιγιάρμπεκιρσπορ της δεύτερης κατηγορίας της Τουρκίας στιγματίστηκε από στιγμές «κάτς» καθώς συνέβησαν σοβαρά επεισόδια μεταξύ ποδοσφαιριστών και ακολούθησαν πέντε κόκκινες κάρτες