Ελλαδάρα από τα παλιά έκανε… βόλτα στο Δουβλίνο και παραμένει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης!

Οι παίκτες της Ελλάδας

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:43 - 13.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:13 - 14.10.2023

Ελλαδάρα, ομαδάρα! Με σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα που θύμισε περασμένα μεγαλεία, η Εθνική πέρασε με μεγάλη άνεση από το Δουβλίνο κόντρα στην Ιρλανδία (0-2) και συνεχίζει να διατηρεί το δικαίωμα στο όνειρο της 2ης θέσης. «Γκολάρα» ο Γιακουμάκης (20’), σκόρερ και ο Μασούρας (45’+4’).

Απίστευτη Ελλάδα έκανε το καθήκον της στο «Aviva Stadium» και επικράτησε της Ιρλανδίας στο ματς της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro. Χάρη στη «γκολάρα» του Γιακουμάκη και το τέρμα του Μασούρα (0-2), η «γαλανόλευκη» παραμένει ζωντανή στην προσπάθεια για τη 2η θέση, μετά την ήττα των Ολλανδών από τους Γάλλους.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μάλιστα μέχρι το 5’ είχαν δύο καλές στιγμές. Η μία από αυτές ήταν και δοκάρι, με την μπάλα να μην κάνει το χατίρι στον Φέργκιουσον. Από εκεί και έπειτα η Ελλάδα προσπάθησε να κρατήσει κατοχή και μέσα από αυτή να χτίσει τις επιθέσεις της.

Στο 14’ έφτασε στην αντίπαλη περιοχή, ο Γιακουμάκης δέχθηκε ένα μαρκάρισμα, όμως Νάιμπεργκ και VAR δεν συγκινήθηκαν από τις διαμαρτυρίες του επιθετικού. Εκείνος… πήρε την εκδίκησή του στο 20’, όταν, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τσιμίκα, έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα.

Η «γαλανόλευκη» έριξε στροφές και έδωσε χώρους στην αντίπαλό τους. Όμως οι τελικές ανήκαν στους παίκτες του Πογέτ, που έφτασαν κοντά στο γκολ. Αυτό τελικά το έκανε πράξη ο Γιώργος Μασούρας, ο οποίος ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας μετά από εξαιρετική αντεπίθεση. Ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε μία σέντρα του Πέλκα και στο 45+4’ με γυριστό σουτ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα έμοιαζε να κάνει διαχείριση του υπερ της αποτελέσματος, με φόντο το ματς εναντίον της Ολλανδίας. Ωστόσο είχε και πάλι καλές στιγμές για να κάνει το 3-0, με τον Πέλκα να χάνει τη μεγαλύτερη στο 55’. Πέραν αυτής, το παιχνίδι είχε «σβήσει» και οι τελικές είχαν ελαχιστοποιηθεί όσο πέρναγε η ώρα.

Από μεριάς της, η ομάδα του Κένι έψαχνε τον τρόπο να μειώσει το σκορ ωστόσο αδυνατούσε να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ότι δεν έκανε σε ένα τριαντάλεπτο, όμως, το έκανε στο διάστημα 82-83’, πραγματοποιώντας τρεις συνεχόμενες προσπάθειες. Η μία σταμάτησε στη γραμμή από τον Μασούρα, στη δεύτερη έβαλε «στοπ» ο Βλαχοδήμος και στην τρίτη η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Η Ιρλανδία έχασε δύο πολύ καλές στιγμές στο πρώτο πεντάλεπτο και αυτές θα μπορούσαν να κοστίσουν στην «επίσημη αγαπημένη». Εντούτοις αυτές δεν μπήκαν, ξύπνησαν τους παίκτες του Πογέτ και εκείνοι κλείδωσαν το ματς από το ημίχρονο.

MVP:

O Γιώργος Μασούρας! Είχε τρεξίματα, είχε μονομαχίες (κάποιες χαμένες, κάποιες κερδισμένες) και πέτυχε το δεύτερο γκολ το οποίο της έδωσε την ευκαιρία να «καθαρίσει» από το πρώτο μέρος. Συν τοις άλλοις, ο ίδιος απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Ντόχερτι, η οποία θα έβαζε σε μπελάδες τη «γαλανόλευκη».

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Πέρασαν 488 ημέρες από τότε που ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε με τη φανέλα της Ελλάδας. Τελευταίο τέρμα του επιθετικού πριν την Ιρλανδία ήταν στο ματς εναντίον του Κοσόβου, το οποίο πέτυχε στις 12 Ιουνίου του 2022. Για την ιστορία, αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του Γιακουμάκη με την Εθνική

© Transfermarkt

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ιρλανδία: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Ντάφι, Κούλεν, Μπράουν (70' Τζονστον), Φέργκιουσον, Σμόλμποουν (70' Ρόμπινσον), Σκέιλς, Νάιτ, Ογκμπένε (86' Άιντα), Κόλινς (46' Μάνινγκ)

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Ρότα, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (64' Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Πέλκας (64' Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (88' Σιώπης), Μασούρας (88' Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (70' Ιωαννίδης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 83' Το σουτ του Ρόμπινσον περνάει άουτ
  • 83' Νέα κεφαλιά του Ντόχερτι, τον σταμάτησε εντυπωσιακά ο Βλαχοδήμος
  • 82' Η κεφαλιά του Ντόχερτι έκανε κεφαλιά και την προσπάθεια σταμάτησε ο Μασούρας πάνω στη γραμμή
  • 77' Μακρινό σουτ του Φέργκιουσον η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου
  • 74' Ο Χατζηγιοβάνης σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.
  • Χωρίς σημαντική τελική εδώ και ώρα το παιχνίδι!
  • Με το ματς στο 0-2 η Ελλάδα φαίνεται να διαχειρίζεται το αποτέλεσμα υπερ της, σκεπτόμενη και το ματς με τους Ολλανδούς
  • 55' Δεύτερη σημαντική τελική για τον Πέλκα με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει δίπλα από το δοκάρι
  • Tην ίδια ώρα η Γαλλία προηγείται με 2-0 και κάνει χάρη στην Ελλάδα, που θα ψάξει τη νίκη κόντρα στους Ολλανδούς
  • Σέντρα στο β' μέρος
  • Τέλος στο πρώτο μέρος
  • 45+4' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα! Εξαιρετική αντεπίθεση με Γιακουμάκη, η μπάλα έφτασε στον Πέλκα, εκείνος τροφοδότησε τον Μασούρα και με γυριστό σουτ ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 45' Η κεφαλιά του Σμολμπόουν καταλήγει στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου
  • 42' Το σουτ του Κάλεν δεν ανησυχεί τον Βλαχοδήμο
  • 37' Εξαιρετική συνεργασία των παικτών της Εθνικής, η μπάλα έφτασε στον Πέλκα και εκείνος από καλό σημείο την έστειλε εκτός με παρέμβαση του Μπαζούνου
  • 33' Το σουτ του Μπακασέτα μπλοκάρεται από τον Μπαζούνου
  • Μετά το δοκάρι η Εθνική «ξύπνησε» και έκανε πιο καλή διαχείριση στο ματς. Το γκολ ήρθε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην καλύτερη δυνατή στιγμή, αφού μέχρι εκείνη την ώρα η σημαντική τελική για τους παίκτες του Πογέτ ήταν μόνο μία.
  • 24' Ο Σμόλμπον έκανε ένα σουτ το οποίο δεν ανησύχησε τον Βλαχοδήμο
  • 20' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Εθνική! Ο Τσιμίκας έκανε εξαιρετική ντρίμπλα, ο Γιακουμάκης νίκησε στον αέρα και έστειλε με καρφωτή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα
  • 16' Εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μασούρα, το οποίο σταμάτησε στον Μπαζούνου
  • 14' Ο Γιακουμάκης ζητάει πέναλτι για μαρκάρισμα εντός της περιοχής. Τίποτα λένε VAR και Νάιμπεργκ
  • Πιο καλά πατάνε οι Ιρλανδοί στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ έχουν και δύο καλές στιγμές. Την ίδια ώρα η Ελλάδα προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο.
  • 10' Το σουτ του Μάνταλου από την περιοχή σταματάει πάνω στα σώματα
  • 9' H κεφαλιά του Κόλενς πέρασε εκτός εστίας
  • 5' ΔΟΚΑΡΙ για την Ιρλανδία! Ο Φέργκιουσον βρήκε χώρο, δοκίμασε ένα σουτ και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή δοκό
  • 4' Μεγάλη ευκαιρία με τον Ογκμπένε από την μεγάλη περιοχή, με την προσπάθειά του να σταματάει από τον Βλαχοδήμο
  • Σέντρα στο ματς
  • Στο γήπεδο και ο πρόεδρος της Ιρλανδίας, Μάικλ Ντ. Χίγκινς, ο οποίος χαιρέτησε τους παίκτες των δύο ομάδων
  • Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο ματς
  • Δύο ήττες μετράει στον όμιλο η Ελλάδα, κόντρα σε Ολλανδία και Γαλλία εκτός έδρας
  • Οι οπαδοί της Ελλάδας έχουν πάρει θέση στην κερκίδα
  • Αναλυτικά η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής:
  • Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο 34χρονος Elite Σουηδός, Γκλεν Νίμπεργκ. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Μάμποντ Μπέιγκι, Αντρέας Σέντερκβιστ και 4ος ο Άνταμ Λάντεμπεγκ. Στο VAR θα βρίσκονται οι Τόμας Κβιατκόφσκι ενώ μαζί του θα βρίσκεται ο Μπαρτόζ Φρανκόφσκι.
  • Αναλυτικά η ενδεκάδα της Ιρλανδίας: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Ντάφι, Κούλεν, Μπράουν, Φέργκιουσον, Σμόλμποουν, Σκέιλς, Νάιτ, Ογκμπένε, Κόλινς
  • Αναλυτικά η ενδεκάδα της Ελλάδας: Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Ρότα, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Πέλκας, Μπακασέτας, Μασούρας, Γιακουμάκης
  • Ο Γκουστάβο Πογέτ αποφάσισε να αφήσει εκτός αποστολής τον Κωνσταντέλια, ενώ το κενό του τραυματία Χατζηδιάκου θα καλύψει ο Ρέτσος
  • Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ χρειάζεται να κάνει το απόλυτο στα υπολειπόμενα ματς, ενώ παράλληλα ελπίζει σε ήττα της Ολλανδίας από τη Γαλλία στο δεύτερο αποψινό ματς του ομίλου
  • Με νίκη θέλει να ολοκληρώσει τη βραδιά της η Εθνική Ελλάδας, η οποία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ιρλανδία, στο ματς της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024.