«Καθάρισε» την Ορλεάν με... μάγο Εμπαπέ η Παρί

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:38 - 20.01.2024 / Ανανεώθηκε: 23:40 - 20.01.2024

Η Παρί Σεν Ζερμέν προσπέρασε άνετα το εμπόδιο της Ορλεάν, για το Κύπελλο Γαλλίας, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Εμπαπέ.

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε» ήταν για την Παρί Σεν Ζερμέν το ματς εναντίον της Ορλεάν, την οποία δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει. Ο συνήθης ύποπτος Εμπαπέ ήταν εκείνος που «καθάρισε» για την ομάδα του, η οποία και επικράτησε με 4-1. Με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16» του Coupe de France.

Ο επιθετικός ήταν εκείνος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κόλο Μουανί για τι 1-0. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έκανε το 2-0 στο 63ο λεπτό, όταν ένα φοβερό σουτ του κατέληξε στην αντίπαλη εστία.

Όμως ο Γάλλος σούπερ σταρ δεν αρκέστηκε μόνο στα γκολ και φρόντισε να προσφέρει και ασίστ. Στο 72ο εκείνος ήταν που τροφοδότησε τον Ράμος, που πέτυχε το 3-0 της ομάδας του. O Σαϊντ Ρουφ μείωσε μεν σε 3-1 στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, εντούτοις ο Μαγιούλου διαμόρφωσε - και πάλι από ασίστ του Εμπαπέ - το τελικό 4-1.