Έγραψε ιστορία η Κηφισιά, πήρε την πρώτη της νίκη στη Super League

©intime

Sportal newsroom 23:06 - 01.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:31 - 01.09.2023

Η Κηφισιά επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου, των δέκα παικτών και πήρε την ιστορική πρώτη νίκη της στη Stoiximan Super League.

Η πρώτη νίκη της Κηφισιάς στη Super League είναι γεγονός. Η «νεοφώτιστη» ομάδα επικράτησε του Ατρομήτου, των δέκα παικτών, με 2-1 και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος είχε την κατοχή του αγώνα και τις λίγες ευκαιρίες. Αρχικά ο Φριντζόνσον έκανε ένα παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Αντζιέλσκι δεν κατάφερε να βρει την μπάλα. Τρία λεπτά μετά ο Αντζιέλσκι έκανε μια κεφαλιά η μπάλα κόντραρε στον Τσάπα και κατέληξε κόρνερ.

Ωστόσο το γκολ το βρήκε η ομάδα των βορείων προαστίων. Στο 33' ο Οζέγκοβιτς έβγαινε τετ α τετ και ο Ντε Μποκ τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής του αγώνα εξέτασε τη φάση στο VAR, με αποτέλεσμα να βγάλει κόκκινη στον Βέλγο και να δώσει φάουλ. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Οζέγκοβιτς, ο οποίος νίκησε τον Μαρκετζάνι για το 1-0 της Κηφισιάς.

Στο 45+1' η ομάδα του Περιστερίου είχε μια μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Κρίστινσον αρχικά έβγαλε σουτ του Αντζιέλσκι και στη συνέχεια ο Καμαρά έκανε ένα σουτ, το οποίο πήγε αρκετά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή. Η Κηφισιά όμως εκμεταλλευόμμενη το γεγονός ότι ο Ατρόμητος έπαιζε με δέκα, βρήκε και δεύτερο τέρμα. Στο 70ο λεπτό ο αρχηγός της ομάδας, Παπασάββας με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 90ο λεπτό ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Ασεβέδο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από το φάουλ του Αθανασίου.

Ο Οζέγκοβιτς. Ο Σέρβος ήταν αρκετά δραστήριος, ήταν αυτός που κέρδισε την κόκκινη του Ντε Μποκ, ενώ σκόραρε και το πρώτο τέρμα της Κηφισιάς.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Κηφισιά πήρε την πρώτη της νίκη στη Stoiximan Super League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην κόκκινη του Ντε Μποκ. Η Κηφισιά στην αμέσως επόμενη φάση της αποβολής σκόραρε, με τους παίκτες του Ατρομήτου να μην μπορούν να βρουν αντίδραση.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον – Μασούρας, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ – Παπασάββας, Πέιος – Μπιφουμά, Ίλιεφ, Κρισιούμα – Οζέγκοβιτς.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Μαρκετζάνι – Φριντζόνσον, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ – Έρλινγκμαρκ, Έντερ – Γιουμπιτάνα, Καμαρά, Ντιρκς – Αντζιέλσκι.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (4ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Θυμηθείτε το live:

• Τέλος αγώνα
  • Το γκολ μετράει κανονικά
  • Η φάση ελέγχεται από το VAR ενώ την ίδια ώρα ο τέταρτος δείχνει εφτά λεπτά καθυστερήσεις
  • 90' ΓΚΟΛ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1
  • Η γκολάρα του Παπασάββα για το 2-0!
  • Με δεξί φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι για το 2-0!
  • Στο 70' 2-0 η Κηφισιά με ΓΚΟΛΑΡΑ του αρχηγού της Παπασάββα!
  • Η μεγάλη ευκαιρία του Ατρόμητου στο τέλος του πρώτου μέρους
  • Δείτε το πρώτο «εντός έδρας» γκολ της Κηφισιάς στη Super League με τον Οζέγκοβιτς και την αποβολή του Ντε Μποκ.
  • 45'+5' Μεγάλη ευκαιρία ο Ατρόμητος. Ο Κρίστινσον απέκρουσε το πλασέ του Ντιρκς και στη συνέχεια ο Αγκιμπού Καμαρά από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ
  • ΓΚΟΛ η Κηφισιά. Ο Οζέγκοβιτς σημάδεψε την αριστερή γωνία του Μαρκετζιάνι για το 1-0
  • Με δέκα από το 37' ο Ατρόμητος και φάουλ λίγο έξω από τη γραμμή για τους γηπεδούχους
  • Πήγε στο VAR ο Πολυχρόνης και δίνει κόκκινη στον Ντε Μποκ για το μαρκάρισμα!
  • Τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά, που ζητάει πέναλτι!
  • 34' Ο Οζέγκοβιτς με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι κι άουτ
  • Στο 28' παραμένει το 0-0, χωρίς πολλές φάσεις. Μοιρασμένη η κατοχή
  • Διαιτητές: Φώτιος Πολυχρόνης, Θεόφιλος Μωυσιάδης, Αντώνιος Σινιοράκης. 4ος Διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας
  • Ο Ατρόμητος στο πρώτο του ματς συνετρίβη 4-0 στο Φάληρο από τον Ολυμπιακό. Το ματς της πρώτης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο αναβλήθηκε.
  • Η Κηφισιά δίνει το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της. Στο πρώτο ματς έχασε 3-0 στα Γιάννινα στην πρεμιέρα και στη δεύτερη αγωνιστική ηττήθηκε στην Τούμπα 2-1 από τον ΠΑΟΚ.