Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ισοπέδωσε τη Βιγιαρεάλ και φουλάρει για Champions League

Κώστας Τσιακλής 21:35 - 09.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:38 - 09.12.2023

Οι Βάσκοι της Σοσιεδάδ έκαναν παρέλασε στο «Κεράμικα». Διέλυσαν 3-0 τη Βιγιαρεάλ από το πρώτο ημίχρονο.

Τεράστια νίκη για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι Βάσκοι για τη 16η αγωνιστική της La Liga ισοπέδωσαν εκτός έδρας τη Βιγιαρεάλ, αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League, με 3-0.

Για τους νικητές, μάλιστα, όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο από το 38' μέχρι και το φινάλε του. Στο 38' ο Μερίνο από ασίστ του Κούμπο έκανε το 1-0.

Στο 41' ο Ζουμπιμέντι σημείωσε το 2-0 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 45'+4'. Αυτή τη φορά ο Μερίνο έδωσε την ασίστ και ο Κούμπο πέτυχε το 0-3.

Όπως ήταν αναμενόμενο, στο δεύτερο ημίχρονο η Σοσιεδάδ διαχειρίστηκε το προβάδισμα και πήρε τη σπουδαία νίκη που την φέρνει μία ανάσα από τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Champions League.