Πανηγυρισμοί για τη Σοσιεδάδ, «φωνές» για την Οσασούνα

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:53 - 28.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 29.04.2023

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 0-2 εκτός έδρας της Οσασούνα, επιστρέφοντας με αυτόν τον τρόπο στα τρίποντα, σε ένα παιχνίδι το οποίο ο VAR... πήρε φωτιά.

Σε ένα ματς «ροντέο», η Ρεάλ Σοσιεδάδ επέστρεψε στα τρίποντα - μετά την ισοπαλία με την Μπέτις - κόντρα στην Οσασούνα (0-2), για την 32η αγωνιστική της La Liga, με τη δεύτερη να έχει ωστόσο έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό, έπειτα από αυτογκόλ του Ερέρα. Περίπου 40 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στον Ορόθ, όμως μετά από χρήση VAR το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Ωστόσο τα παράπονα από πλευράς Οσασούνα δεν έμειναν εκεί, αφού στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι των αντιπάλων τους εντός περιοχής. Πάλι ο Πιζάρο με χρήση βίντεο αποφάνθηκε πως δεν υπάρχει κάτι. Η «χαριστική βολή» ήρθε από τον Κούμπο, ο οποίος με ένα συρτό σουτ στο 90' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα .