Ισόπαλη «ματσάρα» ανάμεσα σε Λαμία και ΟΦΗ

Λαμία - ΟΦΗ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 19:33 - 16.09.2023 / Ανανεώθηκε: 19:50 - 16.09.2023

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ολοκληρώθηκε με τέσσερα γκολ, Λαμία και ΟΦΗ πήραν από έναν βαθμό, μετά το μεταξύ τους 2-2.

Λαμία και ΟΦΗ πήραν από έναν βαθμό στη Φθιώτιδα, με τη μεταξύ τους αναμέτρηση - για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Super League - να ολοκληρώνεται έχοντας τέσσερα γκολ (2-2). Οι εναλλαγές συναισθημάτων ήταν αρκετές, αφού και τις δύο φορές που οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, ισοφαρίστηκαν τελικά από τους αντιπάλους τους.

To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, αλλά τις ευκαιρίες να είναι λιγοστές. Αυτές προήλθαν κατά κύριο λόγο από σουτ εκτός περιοχής. Τελικά όμως οι Κρητικοί πήραν το προβάδισμα και αυτό προέκυψε από τα πόδια του Ντίκο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Πάβλοβετς (26’).

Η Λαμία από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέκτησε έδαφος στον αγωνιστικό χώρο και είχε μία καλή ευκαιρία με τον Τσιλούλη. Οι παίκτες του Νταμπράουσκας απάντησαν με τον Τοράλ, όμως ούτε εκείνοι μπόρεσαν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Βόκολου μπήκαν πιο δυνατά και στο 47ο λεπτό βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Καρλίτος τροφοδότησε τον Τσιλούλη και εκείνος πλάσαρε εξαιρετικά τον Σωτηρίου. Ο ΟΦΗ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 66’, όταν ο Γκαγιέγος βρήκε χώρο και με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-2.

Όμως το κακό διώξιμο του Καρώ με το κεφάλι, στο 74’, κατέληξε στα δίχτυα του Σωτηρίου και έφερε το 2-2 για τους γηπεδούχους. Ο ΟΦΗ έβγαλε αντίδραση, έψαξε το τρίτο του γκολ όμως τελικά άλλο τέρμα δεν υπήρξε στο ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Τόσο ο ΟΦΗ όσο και η Λαμία πλήρωσαν τα φθηνά αμυντικά τους λάθη. Στο 0-1 ο Πάβλοβετς αποτυγχάνει να απομακρύνει, στο 1-1 ο Βούρος δεν μπορεί να κόψει σωστά και στο 2-2 ο Καρώ βάζει αυτογκόλ.

MVP:

Η αλήθεια είναι πως δεν υπήρξε κάποιος που να ξεχώρισε πραγματικά, όμως αν υπήρχε ένας που ήταν λίγο ανώτερος από τους υπόλοιπους αυτός ήταν ο Γκαγιέγος. Ο Χιλιανός ήταν αρκετά ευκίνητος στο γρασίδι και ταυτόχρονα πέτυχε ένα γκολ, το οποίο δεν ήταν όμως αρκετό.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΆΔΕΣ:

Λαμία (Βόκολος, 3-5-2): Κοσέλεφ - Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς - Σιμόν, Στάνκο, Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς - Σλίβκα, Καρλίτος

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας, 3-5-2): Σωτηρίου - Βούρος, Πασαλίδης, Καρό - Λάρσον, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράρινσον - Τοράλ, Ντίκο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ SUPER LEAGUE:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (5η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Δείτε το live του αγώνα:

• Τέλος του αγώνα
  • 90+7' Το σουτ του Μπάκιτς πέρασε εκτός εστίας
  • 90+6' Μεγάλη ευκαιρία με τον Νέιρα να βλέπει την προσπάθειά του να πηγαίνει για λίγο εκτός εστίας
  • Εννέα τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 82' Ο Νέιρα έκανε ένα σουτ, το οποίο όμως κατέληξε στα σώματα
  • 74' ΓΚΟΟΟΛ για τη Λαμία! Μετά από κόρνερ του Τόσιτς, ο Καρώ δεν αντέδρασε σωστά και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
  • 66' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ! Η μπάλα έφτασε στον Γκαγίεγος και εκείνος με ένα εξαιρετικό σουτ - το οποίο κόντραρε στον Κορνέρζο - έκανε το 1-2
  • Ελέγχθηκε για οφσάιντ η φάση, σέντρα δείχνει ο Φωτιάς
  • 47' ΓΚΟΟΟΛ για τη Λαμία! Η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη και εκείνος εντός περιοχής πλάσαρε για το 1-1
  • Τέλος στο πρώτο μέρος
  • 45+3' Ο Σαραμαντάς στο έδαφος μετά από άσχημη πτώση, αποχώρησε από το γήπεδο
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 45' Η κεφαλιά του Καρλίτος μπλοκαρίστηκε από τον Σωτηρίου
  • 42' Μακρινό σουτ του Σιμόν το οποίο περνάει άουτ
  • 40' Νέο λάθος στην άμυνα της Λαμίας, η μπάλα έφτασε στον Τοράλ ο οποίος από καλό σημείο την έστειλε πάνω στον Κοσέλεφ
  • 37' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία η οποία σταμάτησε μετά από φάουλ στους φιλοξενούμενους
  • Οι ευκαιρίες στο παιχνίδι είχαν λιγοστέψει, ωστόσο ο ΟΦΗ έψαχνε το γκολ και το βρήκε εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα
  • 26' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ! Τραγικό λάθος του Πάβλοβετς το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ντίκο και έκανε το 0-1 για τους Κρητικούς
  • Ο ΟΦΗ προσπαθεί να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή όμως βρίσκει απέναντι του την καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας
  • Οι δύο ομάδες κυκλοφορούν την μπάλα όμως οι προσπάθειές τους έρχονται κυρίως έξω από την περιοχή στο πρώτο δεκάλεπτο
  • 8' Μακρινό σουτ του Γκαγέγος το οποίο περνάει πάνω από την εστία
  • 7' Το σουτ του Μπάκιτς σταματάει από τον Κοσέλεφ
  • 4' Μακρινό σουτ του Καρλίτος το οποίο πήρε φάλτσα και κατέληξε εκτός εστίας
  • Σέντρα στο ματς
  • Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
    Βοηθοί: Νικόλαος Σάββας (Σερρών), Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας)
    4ος: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)
    VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)
    AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

• Απεναντίας, ο ΟΦΗ έχει δύο πολύ σημαντικές νίκες κόντρα σε Άρη και ΠΑΟΚ εντός έδρας, ενώ παράλληλα ηττήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης με 3-0
  • H Λαμία μέχρι στιγμής προέρχεται από μία ισοπαλία με τον Βόλο, από μία νίκη με τον Άρη και από μία βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό
  • Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της ψάχνει η Λαμία μετά το 1-0 κόντρα στον Άρη, την ώρα που ο ΟΦΗ θα ψάξει την πρώτη του νίκη μακριά από το «Γεντί Κουλέ».