Αργεντίνικο τάνγκο από τον Βόλο στη Λαμία!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:32 - 17.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:03 - 17.12.2023

Με στυλ αργεντίνικο και πρωταγωνιστές του Γκαρσία και Κόμπα ο Βόλος πανηγύρισε τη νίκη επί της Λαμίας με 2-1 στο «Αθανάσιος Διάκος».

Οι Αργεντίνοι «καθάρισαν» για τον Βόλο μέσα στη Λαμία! Με γκολ των Γκαρσία (56') και Κόμπα (80') οι Θεσσαλοί επικράτησαν της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου με 2-1 στο «Αθανάσιος Διάκος» για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπήκε με το... μαχαίρι στα δόντια, όμως οι γηπεδούχοι στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά έδειξαν μία κυριαρχική διάθεση. Η «παγωμάρα» όμως που επικρατούσε στο «ΔΑΚ Λαμίας», με το ματς να διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω της απόφασης της κυβέρνησης, επηρέασε και τους παίκτες απ' ότι φάνηκε.

Η μόναδική καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο ήταν ένα πλασέ του Μωραΐτη μέσα από την περιοχή στο 10ο λεπτό που απέκρουσε ο Κοσέλεφ. Από 'κει και έπειτα καμία ομάδα δεν μπόρεσε να απειλήσει, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη και το 0-0 να μένει μέχρι και την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τελείως διαφορετική, με τον ρυθμό να είναι πολύ καλύτερος, αλλά και το θέαμα γενικότερα. Με την έναρξη είχαν από μία καλή στιγμή οι δύο ομάδες. Αρχικά στο 51' η Λαμία με μία κεφαλιά του Τζαεντόπουλου και έπειτα από τρία λεπτά ο Βόλος με ένα σουτ του Μύγα, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, στο 56', όταν ο Άλχο με μία ωραία σέντρα βρήκε τον Γκαρσία κι εκείνος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 70ο λεπτό είχαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μωραϊτη, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκαν και το πλήρωσαν, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καρλίτος με μία προβολή ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του Βόκολου.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, καθώς η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με ένα φοβερό γκολ. Στο 80ο λεπτό ο Άλχο με ένα τακουνάκι βρήκε τον Κόμπα κι εκείνος με ένα ασύλληπτο σουτ έκανε το 1-2, το οποίο έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Σαντάνα (46' Λόνγκο), Τόσιτς (81' Στάνκο), Σλίβκα, Τσιλούλης (90' Μαρτίνες), Καρλίτος.

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ασλανίδης, Άλχο, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Κόμπα (90' Τρουιγέ), Γκαρσία, Μωραΐτης (78' Ντέλετιτς).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Βόλος δεν πτοήθηκε από το γκολ που δέχθηκε, ούτε αρκέστηκε στην ισοπαλία. Έβγαλε αντίδραση άμεσα και βρήκε το γκολ της νίκης με ένα υπέροχο τελείωμα του Κόμπα.

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Κόμπα, που πέτυχε ένα φοβερό γκολ για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα, ενώ γενικότερα η παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο σε όλο το 90λεπτο ήταν πολύ θετική.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αήττητος ο Βόλος για δωδέκατο σερί παιχνίδι κόντρα στη Λαμία.

🔴Sportal Sunday Live με Ατρόμητος - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της αγωνιστικής

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

• Τέλος παιχνιδιού: Λαμία - Βόλος 1-2
  • 97' Φάση διαρκείας για τη Λαμία, ψαλιδάκι του Σίντκλεϊ, άουτ η μπάλα.
  • 87' Ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Καρλίτος εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ, απέκρουσε ο Κόστιτς.
  • 80' ΓΚΟΟΛ για τον Βόλο, 1-2! Μετά από τακουνάκι του Άλχο, ο Κόμπα με ένα φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • Μετράει κανονικά το γκολ.
  • Η φάση ελέγχεται στο VAR για οφσάιντ.
  • 71' ΓΚΟΟΛ για τη Λαμία, 1-1! Ο Σιμόν έκανε την σέντρα και ο Καρλίτος με προβολή σκόραρε.
  • 70' Ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Κόμπα βρήκε τον Μωραϊτη με μία σέντρα, όμως η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε άουτ.
  • 66' Η Λαμία προσπαθεί να βγάλει αντίδραση, αλλά δυσκολεύεται αρκετά.
  • 62' Κίτρινη κάρτα στον Σλίβκα.
  • 56' ΓΚΟΟΛ για τον Βόλο, 0-1! Ο Άλχο με μία ωραία σέντρα βρήκε τον Γκαρσία κι εκείνος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 54' Απαντάει ο Βόλος με τεράστια ευκαιρία! Ο Μύγας εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή και τράνταξε το δεξί δοκάρι του Κοσέλεφ.
  • 51' Ευκαιρία για τη Λαμία, με την κεφαλιά του Τζανετόπουλου να περνάει λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • Μέσα ο Λόνγκο, έξω ο Σαντάνα για τη Λαμία.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Λαμία - Βόλος 0-0
  • 41' Κίτρινη κάρτα στον Καλογερόπουλο και φάουλ σε καλό σημείο για τη Λαμία.
  • 34' Πολύ κακό το παιχνίδι έως τώρα...
  • 20' Σωτήρια προβολή του Παπαδόπουλου πριν σουτάρει ο Γκαρσία μέσα από την περιοχή.
  • 19' Μοναδική καλή στιγμή μέχρι στιγμής στο ματς το τετ α τετ του Μωραϊτη.
  • 10' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Μωραϊτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κοσέλεφ, αλλά δεν τον νίκησε.
  • 8' Κίτρινη κάρτα στον Τζανετόπουλο και φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους Θεσσαλούς.
  • 6' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ιωάννης Παπαδόπουλος, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς – Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ασλανίδης– Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς – Μύγας, Κόμπα, Γκαρσία – Μωραΐτης.
  • Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ – Τζανδάρης, Σαντάνα – Τσιλούλης, Σλίβκα, Τόσιτς – Καρλίτος.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.
  • Η Λαμία έρχεται από την ήττα από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Βόλος από το επεισοδιακό 2-2 με τον Ολυμπιακό.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Λαμία και τον Βόλο για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.