© PrtScr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:56 - 20.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 20.04.2024

Η Λανς ζορίστηκε, αλλά πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κόντρα στην Κλερμόν...

Η Λανς πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο και καθιερώθηκε στην εξάδα.

Η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχτηκε την Κλερμόν για την 30η αγωνιστική της Ligue 1 και πήρε τη νίκη, παρά τις δυσκολίες που της έβαλε η αντίπαλός της.

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φλοριάν Σοτοκά μόλις στο 3ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση (1-0) και οδήγησε τους γηπεδούχους στην επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, η τελευταία της βαθμολογίας Κλερμόν προσπάθησε να δημιουργήσει κινδύνους κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις, όμως η εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία της Λανς έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Λίγο νωρίτερα, η Ρεν αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της Βρετάνης, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 της Ναντ και κατέκτησε το πρώτο της τρίποντο μετά από έναν μήνα!

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Αρνό Καλιμουέντο στο 67ο λεπτό , ενώ ο ταλαντούχος επιθετικός της Ρεν κέρδισε πέναλτι στο 76ο λεπτό και ο Μπενζαμέν Μπουριζό διαμόρφωσε το 2-0.

Το... κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-0 έκανε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γκουιρί μετά από ασίστ του Ντεζιρέ Ντουέ.