© Sportal

LIVE ΒΟΛΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:30 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:14 - 26.04.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Βόλου και του Παναθηναϊκού για την έκτη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο του Μπάμπη Τσιμπίδα.

• Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη στο «Πανθεσσαλικό» κόντρα στο Βόλο (0-2) χάρη στα γκολ των Ιωαννίδη και Σπόραρ και πλέον πάει στον... τελικό με την ΑΕΚ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.
  • Λήξη στο ματς (0-2).
  • Ο Βόλος απειλεί για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 80ο λεπτό με τον Μπαριέντος, ο οποίος σούταρε άστοχα.
  • Ο Πούχατς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Σπόραρ στο 78΄, με τον Σλοβένο φορ να μην την πιάνει όπως θα ήθελε.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Το γκολ του Σπόραρ απλοπλοίησε την κατάσταση. Πλέον, ο Γιοβάνοβιτς διαχειρίζεται τους παίκτες του, προφυλάσσοντας κάποιους και δίνοντας ρυθμό σε άλλους.

• Μετά από μία εξαιρετική συνεργασία των Τσέριν, Βέρμπιτς, Σπόραρ και Μαντσίνι, το «τριφύλλι» βρήκε και δεύτερο γκολ και πήρε ένα πολύ ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη.
  • ΓΚΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό με τον Σπόραρ (0-2) στο 65ο λεπτό. Ο Σλοβένος φορ πέρασε πριν λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ιωαννίδη και μετά από μία σέντρα του Μαντσίνι, εκτέλεσε υποδειγματικά τον Κότνικ με κεφαλιά «ψαράκι».
  • Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά.
  • Ο Παλάσιος δοκίμασε το σουτ στο 53ο λεπτό, όμως ο Κότνικ μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Αυτό ακριβώς χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός. Γκολ από τα αποδυτήρια. Τώρα, ο Βόλος θα αναγκαστεί να ανέβει ψηλά και να αφήσει χώρους στην άμυνα του. Το 0-2 είναι αναγκαίο για να μην υπάρξει άγχος.

• Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε σε όλο το πρώτο μέρος και πλέον παίζει πιο απελευθερωμένα.
  • Κοντά στο 2-0 οι φιλοξενούμενοι με τον Βέρμπιτς στο 48΄, με τον Σλοβένο άσο να αστοχεί έπειτα από γύρισμα του Μαντσίνι.
  • ΓΚΟΟΛ ο Παναθηναϊκός με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο (0-1). Ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στο 46ο λεπτό και ο Ιωαννίδης με κοντινή προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Ο Παναθηναϊκός πάει στα αποδυτήρια όντας καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου, όμως χωρίς καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Δεν υπάρχει κανένας λόγος ο Βέρμπιτς να βγει στο δεύτερο ημίχρονο. Και ο Παλάσιος είναι κακός, αλλά έχει ενέργεια. Ο Σλοβένος εξτρέμ βγάζει εκτός παιχνιδιού και τον Χουάνκαρ, αφού δεν συνεργάζονται καλά.

• Λήξη στο πρώτο ημίχρονο (0-0).
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Ο Παλάσιος έκανε το γέμισμα από τα δεξιά στο 41ο λεπτό, όμως ο Άλχο πρόλαβε τον Βέρμπιτς τελευταία στιγμή και παραχώρησε σε κόρνερ.
  • Μέχρι στιγμής η αναμέτρηση θυμίζει πολύ αυτήν του «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πρώτο γύρο των play offs, με τον Παναθηναϊκό να έχει την υπεροχή αλλά να τα βρίσκει... σκούρα στο επιθετικό κομμάτι.
  • Μεγάλη ευκαιρία διαρκείας για τον Παναθηναϊκό στο 34ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν από τα αριστερά, οι Ιωαννίδης και Βέρμπιτς δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ από πλεονεκτική θέση.
  • Ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ στο 27ο λεπτό, με την μπάλα να περνάει αρκετά άουτ.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Το ακυρωθέν γκολ του Παλάσιος και η σέντρα του Βέρμπιτς, ήταν η πρώτη συνεργασία των παικτών του Παναθηναϊκού. Προήλθε από ατομική προσπάθεια του Βέρμπιτς και αυτό χρειάζεται το Τριφύλλι για να διασπάσει την άμυνα του Βόλου.

• Ο Παλάσιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι έπειτα από σέντρα του Bέρμπιτς στο 25ο λεπτό, όμως ο Αργεντίνος εξτρέμ ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.
  • Οι «πράσινοι» είναι μονίμως στην επίθεση και ψάχνουν το γκολ, όμως μέχρι στιγμής η αμυντική λειτουργία του Βόλου τα έχει πάει εξαιρετικά.
  • Η πρώτη μεγάλη φάση ανήκει στο «τριφύλλι». Στο 17ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Πίρινεν έδιωξε αρχικά όμως στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Μαντσίνι, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από καλή θέση και αστόχησε.
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του ματς με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να έχει τον έλεγχο, όμως να μην έχει καταφέρει να σπαταλήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.
  • Πρώτη απειλή για τον Βόλο στο 10΄. Ο Λούνα έκανε το γύρισμα όμως ο Οζέγκοβιτς δεν κατάφερε να εκτελέσει σωστά, με αποτέλεσμα η άμυνα του Παναθηναϊκού να διώξει τον κίνδυνο.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός έχει μπει ορμητικά και με διάθεση να ψάξει ένα γρήγορο γκολ, όμως δεν έχει σωστή τελική επιλογή. Και οι στατικές φάσεις του είναι κακές.

• Ο Μάγκνουσον εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση στο 8΄, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Κότνικ.
  • Πρώτη φάση για τους «πράσινους» με τον Κώτσιρα στο 4ο λεπτό, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν και σούταρε άστοχα.
  • Ο Μεταξάς δέχτηκε την κίτρινη κάρτα μόλις στο δεύτερο λεπτό, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βέρμπιτς.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Πάνω από 10 χιλιάδες οπαδοί των φιλοξενούμενων έχουν δημιουργήσει εκπληκτική ατμόσφαιρα, κατά την είσοδο των παικτών στον αγωνιστικό χώρο.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Η έκταση του ροτέισον που αποφάσισε ο Γιοβάνοβιτς είναι μεγαλύτερη του αναμενομένου. Ο Σέρβος ξεκούρασε και τον Σένκεφελντ και έδωσε ευκαιρία στους Σάρλια και Βέρμπιτς, για να τους έχει διαθέσιμους για την επόμενη εβδομάδα.

• Ο Βόλος έχει «πρασινίσει« από χιλιάδες φίλους του Παναθηναϊκού, οι οποίοι ακολούθησαν την ομάδα κι έχουν δώσει βροντερό παρών στο «Πανθεσσαλικό», όπως και στο ματς της κανονικής διάρκειας τον περασμένο Οκτώβριο.
  • Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος
    Βοηθοί: Κωσταράς και Δημητριάδης
    Τέταρτος: Τζοβάρας
    VAR: Φωτιάς και Κόλλιας
  • Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται οι Λοντίγκιν, Σένκεφελντ, Πούχατς, Κλεϊνχέισλερ, Σπόραρ, Μπερνάρ, Σάντσες, Τσόκαϊ και Κουρμπέλης.
  • Στον πάγκο του Βόλου κάθονται οι Αυγερινός, Ασλανίδης, Μπαριέντος, Οικονομόπουλος, Μεθκίδα, Καρτάλης, Αρούνα Σι, Κάτσε και Πιρές.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Μεταξάς, Γκάγκι, Τσίρινος, Οζέγκοβιτς, Ντέλετιτς
    Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαντσίνι, Τσέριν, Βέρμπιτς, Παλάσιος, Ιωαννίδης

• Μετά την ήττα από τους «κιτρινόμαυρους», ο Βόλος έπεσε στην έκτη θέση με 40 πόντους και στο -4 από τον Άρη, ενώ ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός έφτασε τους 72 πόντους.
  • Από την άλλη, την τελευταία αγωνιστική το «τριφύλλι» πήρε μεγάλη νίκη στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ (1-2) και παρέμεινε στην κορυφή σε ισοβαθμία με την ΑΕΚ.
  • Οι «Θεσσαλοί» προέρχονται από την εντός έδρας ήττα κόντρα στην Άρη (0-3) και πλέον έχουν χάσει έδαφος σε ότι αφορά τη μάχη της πέμπτης θέσης, που εξασφαλίζει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Βόλο και τον Παναθηναϊκό στο «Πανθεσσαλικό», για την έκτη αγωνιστική των play offs της Super League.