© Sportal

LIVE ΒΟΛΟΣ - ΠΑΟΚ 0-2 (Τελικό)

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 20:35 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:59 - 08.05.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Βόλο και ΠΑΟΚ, για την 9η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, σε σχόλιο Μάνου Τσαλγατίδη.

• Λήξη στο ματς. Ο ΠΑΟΚ «απέδρασε» από τον Βόλο με 0-2 και πλέον πηγαίνει στον... τελικό της τρίτης θέσης κόντρα στον Ολυμπιακό με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ στο 84ο λεπτό με τον Φιλίπε Σοάρες. Ο Πορτογάλος μέσος έκανε την κούρσα και δοκίμασε το σουτ από καλή θέση, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έριξε και τον Τζίμα στο παιχνίδι, δείγμα της διαχείρισης που κάνει ο Λουτσέσκου.

• Ο ΠΑΟΚ διαχειρίζεται το προβάδισμά του χωρίς να αντιμετωπίζει δυσκολίες, ενώ στα τελευταία λεπτά δεν υπάρχουν τελικές.
  • Ωραία σέντρα ο Βιεϊρίνια στο 64ο λεπτό, ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να προλάβει την μπάλα και πέρασε άουτ.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ πλέον κάνει διαχείριση δυνάμεων, αφού το 0-2 και το γεγονός πως ο Βόλος παίζει με 10 παίκτες του δίνει αυτή τη δυνατότητα.

• Η ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού έχει πάρει ένα ισχυρό προβάδισμα κι έχει «αγκαλιάσει» τη νίκη.
  • Για ακόμη ένα ματς ο Τόμας βρίσκει δίχτυα για τον ΠΑΟΚ. Ο Ισπανός έχει αποδειχθεί... λίρα εκατό.
  • ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ 0-2 με τον Τόμας στο 57ο λεπτό. Ο Σβαμπ από τα δεξιά έκανε την προσποίηση και σέρβιρε για τον Ισπανό, ο οποίος με το κεφάλι από κοντινή απόσταση εκτέλεσε υποδειγματικά.
  • Ο Βόλος ψάχνει το γκολ με το οποίο θα φέρει το ματς στα ίσα, όμως τα βρίσκει σκούρα στο επιθετικό κομμάτι.
  • Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά.
  • Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε.
  • Ο ΠΑΟΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (0-1) χάρη στο γκολ του Ζίβκοβιτς και πλέον το έργο του Βόλου έχει γίνει ακόμη πιο δύσκολο, καθώς θα αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο από το ξεκίνημα του δεύτερου 45λέπτου.
  • Λήξη στο πρώτο ημίχρονο (0-1).
  • Με 10 παίκτες μένει ο Βόλος. Ο Πιρές έκανε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ζίβκοβιτς κι έπειτα από έλεγχο του VAR, ο άσος των «Θεσσαλών» δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.
  • Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ στο 42ο λεπτό, η μπάλα έφυγε άουτ.
  • Ωραία ενέργεια από τον Ζίβκοβιτς που έκανε τη σέντρα και ο Κωνσταντέλιας εξ επαφής δεν κατάφερε να σκοράρει στο 40ο λεπτό, καθώς σημάδεψε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
  • ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ στο 36ο λεπτό με τον Τόμας. Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα δεξιά για τον Ισπανό φορ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Αυγερινού.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα και έδιωξε το όποιο άγχος είχε. Η αλήθεια είναι πως η ροή του αγώνα έδειχνε πως αργά η γρήγορα ο Δικέφαλος θα σκοράρει.

• Η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς, καθώς αυτό το γκολ του Ζίβκοβιτς βάζει μπροστά στο σκορ τον «Δικέφαλο» πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο.
  • ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 28ο λεπτό με τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος υποδέχτηκε την μπάλα από τον Ντάντας και με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
  • Ο Σβαμπ εκτέλεσε το φάουλ στο 26ο λεπτό, η μπάλα πέρασε το τείχος όμως κατέληξε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Αυγερινού.
  • Απίθανη ενέργεια του Μπίσεσβαρ στο 19ο λεπτό, που διαλύει τη αντίπαλη άμυνα, όμως το πλασέ του Κωνσταντέλια είναι κακό.
  • Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έχει την υπεροχή, όμως μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να πάρει το προβάδισμα.
  • Κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ στο 16ο λεπτό. Ο έμπειρος χαφ πλάσαρε, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυνατά πιέζει ψηλά τον Βόλο με στόχο να τον αναγκάσει να κάνει λάθος.

• Ο Κωνσταντέλιας επιχείρησε το σουτ από καλό σημείο στο 15ο λεπτό, η μπάλα περνάει ξανά άουτ.
  • Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 12ο λεπτό με τον Τόμας. Ο Ισπανός φορ έκανε την ατομική ενέργεια, όμως ο Πίρινεν τον σταμάτησε τελευταία στιγμή κι έδιωξε τον κίνδυνο.
  • Ο Βιεϊρίνια δοκίμασε το σουτ στο 9ο λεπτό, η μπάλα έφυγε άουτ.
  • Φάουλ για τον Βόλο στο 7ο λεπτό, έκοψε η «ασπρόμαυρη» άμυνα.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποια ευκαιρία.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Οι λιγοστοί φίλοι των «ασπρόμαυρων» έχουν πάρει τη θέση τους στις κερκίδες του «Πανθεσσαλικού».
  • Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης
    Βοηθοί: Τριανταφύλλου, Κωνσταντίνου
    Τέταρτος: Κατοίκος
    VAR: Παπαπέτρου, Κόλλιας
  • Στον πάγκο των δύο ομάδων:

Βόλος: Παπαδόπουλος, Άλχο, Τριανταφύλλου, Τσοκάνης, Λουνα, Τσελεμπάκης
    ΠΑΟΚ: Ζ.Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ελ Καντουρί, Φιλίπε Σοάρες, Ρικάρντο, Τζίμας
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Αυγερινός - Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι - Μεταξάς, Κάτσε - Οικονομόπουλος, Καρτάλης, Μεσκίδα - Πίρες
    ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι - Βιεϊρίνια, Λύραντζης, Νασμπεργκ, Κεντζιόρα - Ντάντας, Σβαμπ - Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς - Μπράντον Τόμας
  • Στο ματς του πρώτου γύρου τον play offs στην Τούμπα, ο «Δικέφαλος» επικράτησε εύκολα με 4-2.
  • Οι «Θεσσαλοί» προέρχονται από έξι σερί ήττες και βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 40 πόντους στο -10 από τον πέμπτο Άρη. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την ισοπαλία στη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό (1-1), με σκοπό να παραμείνει ζωντανός στη μάχη της τρίτης θέσης, όντας στο -3 από τους Πειραιώτες με 64 πόντους.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο «Πανθεσσαλικό» ανάμεσα στον Βόλο και τον ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική των play offs της Super League και σε σχόλιο του Μάνου Τσαλγατίδη.