ΕΛΛΑΔΑ - ΙΡΛΑΝΔΙΑ 2-1 (Τελικό)

Ελλάδα - Ιρλανδία

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 21:15 - 16.06.2023 / Ανανεώθηκε: 09:21 - 17.06.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ελλάδα και Ιρλανδία, για τα προκριματικά του Euro 2024.

• Λήξη στο ματς. Η Εθνική Ελλάδας πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Ιρλανδία με 2-1 και πλέον πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, στη δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Γαλλία την ερχόμενη Δευτέρα.
  • Κόκκινη για την Ιρλανδία, η οποία μένει με 10 παίκτες χάρη στην αποβολή του Ντόχερτι έπειτα από χτύπημα.
  • Μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία στο 90+3. Ο Βλαχοδήμος δήλωσε ξανά παρών κι έσωσε τον κίνδυνο στο σουτ του Ντόχερτι.
  • Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη, η οποία θα παίξει σημαντικό ρόλο στην βαθμολογιά ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
  • Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Η «γαλανόλευκη» έχει το πάνω χέρι σε αυτά τα τελευταία λεπτά και πιέζει για το τρίτο γκολ.
  • Ακόμη μία ευκαιρία για την Εθνική στο 82ο λεπτό. Ο Μπάλντοκ την έστρωσε στον Φούντα, του οποίου το σουτ κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
  • Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική να κάνει το 3-1 και να πάρει ισχυρό προβάδισμα. Ο Φούντας έκανε την κούρσα από τα αριστερά και την έσπασε για τον Γιακουμάκη, με τον τελευταίο να σουτάρει άστοχα μέσα από την περιοχή στο 79΄.
  • Αρκετά άστοχο το σουτ του Μασούρα στο 74ο λεπτό.
  • Η Ιρλανδία έφτασε πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης στο 72΄. Ο Κόλινς δοκίμασε το δυνατό σουτ, με τον Βλαχοδήμο να δηλώνει παρών.
  • Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα. Η επίσημη αγαπημένη έχει το προβάδισμα και την κατοχή, ωστόσο θέλει άλλο ένα γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη.
  • Επικίνδυνο γύρισμα για τους φιλοξενούμενους από τα δεξιά, παραχώρησε έγκαιρα σε κόρνερ ο Μπάλντοκ.
  • Ο Μπακασέτας δοκίμασε το μακρινό σουτ στο 59ο λεπτό, όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα.
  • Μετά το γκολ του Μασούρα οι Ιρλανδοί πιέζουν ψηλά με σκοπό να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο χωρίς να έχουν απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Βλαχοδήμου.
  • Εξαιρετική εκτέλεση του Μασούρα, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπαζούνου κι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Εθνική.
  • ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Έπειτα από απίθανη κάθετη πάσα του Μπακασέτα, ο Μασούρας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση κι εκτέλεσε υποδειγματικά με το κακό του πόδι για το 2-1 στο 49ο λεπτό.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ είναι καλύτερη από την αντίπαλο, ωστόσο δεν έχει εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια (1-1).
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Νέο σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, άουτ
  • Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα κάπου βρήκε κι έφυγε κόρνερ
  • Γύρισμα του Μασούρα στον Πέλκα που από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε, η μπάλα όμως κόντραρε σε αμυντικό...
  • Πολύ μακρινό σουτ του Φέργκισον, άουτ
  • Ο Τσιμίκας πέρασε στον Μάνταλο, εκείνος έκανε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με τον γκολκίπερ της Ιρλανδίας όμως να μπλοκάρει
  • Ο Παυλίδης συνεργάστηκε άψογα με τον Πέλκα, αλλά το τελείωμα του δεύτερου μέσα από την περιοχή ήταν απελπιστικά κακό με την μπάλα να καταλήγει άουτ...
  • Εκτός από τον Μασούρα τον κάλυπτε και ο Μπακασέτας. Στο 1-1 λοιπόν η αναμέτρηση
  • Το γκολ μέτρησε! Η Ιρλανδία ισοφαρίζει την Ελλάδα, με τον Κόλινς στο δεύτερο δοκάρι ανενόχλητος σε κενή εστία να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με τον Μασούρα τελικά να τον καλύπτει!
  • Γκολ για την Ιρλανδία με τον Κόλινς μετά από την εκτέλεση κόρνερ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ... Περιμένουμε το  VAR
  • Παραλίγο αυτογκόλ από τον Χατζηδιάκο! Γύρισμα από τα δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής της Εθνικής, ο Έλληνας αμυντικός έδιωξε επικίνδυνα σε κόρνερ, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου!
  • Η μπάλα βρήκε στη βουβωνική χώρα του Παυλίδη ο οποίος βρέθηκε για λίγο στον αγωνιστικό χώρο, αλλά συνεχίζει χωρίς πρόβλημα
  • Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έψαξε το γκολ και το βρήκε από τον αρχηγό της.
  • Επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά για τους Ιρλανδούς, ο Κουρμπέλης έβαλε έγκαιρα το πόδι του, με την μπάλα να φτάνει στον Βλαχοδήμο, που μπλόκαρε.
  • ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα στο 15ο λεπτό. Ο Μπακασέτας με μία δυνατή εκτέλεση στο κέντρο της εστίας άνοιξε το σκορ στο ματς (1-0).
  • Μετά από παρέμβαση του VAR, η Εθνική κερδίζει πέναλτι.
  • Το εξετάζει το VAR.
  • Μετά από σέντρα του Μπάλντοκ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ντάουντα.
  • Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι «γαλανόλευκοι».
  • Οι γηπεδούχοι έχουν μπει φορτσάτοι και μετράνε δύο καλές στιγμές με Μαυροπάνο και Μπακασέτα, ωστόσο το 0-0 παραμένει μέχρι στιγμής στο 10ο λεπτό.
  • Η Εθνική πιέζει ψηλά και δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Ιρλανδίας. Ο Μπακασέτας έκανε το σουτ από καλό σημείο, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και πάλι.
  • Ευκαιρία για την Ελλάδα στο 5΄. Ο Μαυροπάνος δοκίμασε το σουτ από καλή θέση, έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Μπαζούνου.
  • Πρώτη απειλή για την ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ στο 4΄. Ο Τσιμίκας έκανε την καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά για τον Μπακασέτα, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει κόρνερ.
  • Η Ιρλανδία κέρδισε κόρνερ μόλις στα 10 δευτερόλεπτα, ωστόσο πέρασε ο κίνδυνος.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Λίγα λεπτά πριν από την έναρξη του ματς, υπάρχει αρκετός κόσμος στις εξέδρες της Νέας Φιλαδέλφειας, ενώ αισθητή έχουν κάνει την παρουσία τους και οι Ιρλανδοί οπαδοί.
  • Ο Αυστριακός διαιτητής, Χάραλντ Λέχνερ, θα διευθύνει το ματς. Βοηθοί θα είναι ο Μαξιμίλιαν Κόλμπιτς και ο Αντρέας Στάουντινγκερ, ενώ ο 4ος διαιτητής είναι ο Μάρκους Χαμάτερ.
  • Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Τζαβέλλας, Ρέτσος, Παπανικολάου, Φούντας, Ρότα, Χατζηγιοβάνης, Λημνιός, Γιακουμάκης, Δουβίκας, Σιώπης.
  • Αναλυτικά η ενδεκάδα της Ιρλανδίας: Μπαζούνου, Λένιχαν, Ίγκαν, Κόλινς, Ο' Ντόουντα, Μόλουμπι, Κιουλέν, Ντόχερτι, Σμόλμποουν, Φέργκιουσον, Ίντα.
  • Αναλυτικά η ενδεκάδα του Γκουστάβο Πογέτ: Βλαχοδήμος - Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας - Κουρμπέλης, Μάνταλος - Μασούρας, Μπακασέτας, Πέλκας - Γιακουμάκης,
  • Το Sportal βρίσκεται και στην OPAP Arena, η οποία είναι το νέο σπίτι της Εθνικής.
  • Στο βαθμολογικό κομμάτι, η Ελλάδα βρίσκεται στη δεύτερη θέση με τρεις πόντους, ενώ οι Ιρλανδοί δεν έχουν καταφέρει να πάρουν κάποιον πόντο σε ισάριθμα ματς.
  • Από την άλλη, η Ιρλανδία στην πρεμιέρα είχε ρεπό, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Γαλλία (0-1).
  • Την πρώτη αγωνιστική, το σύνολο του Γκουστάβο Πογέτ πέρασε εύκολα από το Γιβραλτάρ (0-3) χάρη στα γκολ των Μασούρα, Σιώπη και Μπακασέτα, ενώ τη δεύτερη αγωνιστική σειρά είχε το... ρεπό της ομάδας.
  • Να θυμίσουμε πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται στο ίδιο γκρουπ με Γαλλία και Ολλανδία, πράγμα που σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται απώλεια βαθμών κόντρα στην Ιρλανδία, αν θέλει να έχει βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024.
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα την προσπάθεια της Εθνικής Ελλάδας κόντρα στην Ιρλανδία, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου των προκριματικών Euro 2024.