Τζιοβάνι Ζάκαρη 21:45 - 11.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 11.04.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του πρώτου προημιτελικού ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Μπάγερν Μονάχου για το Champions League.

• Tέλος στο ματς
  • 87' Μεγάλη επέμβαση του Ζόμερ, ύστερα από κεφαλιά του Ρόδρι
  • Τα λάθη στην άμυνα της Μπάγερν έδωσαν την ευκαιρία στη Σίτι να «καθαρίσει» - σχεδόν - την πρόκριση
  • 82' Μακρινό σουτ του Άλβαρες το οποίο πέρασε ελάχιστα μακριά από την εστία
  • 76' ΓΚΟΟΟΛ για την Μάντσεστερ Σίτι! Ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν θα μπορούσε να απουσιάζει και με κεφαλιά έκανε ευκολότερο το έργο της ομάδας του.
  • 75' Ξανά ο σωτήρας Ζόμερ επενέβει και γλύτωσε τα χειρότερα στην ομάδα του, μετά από σουτ του Άλβαρες
  • 69'  ΓΚΟΟΟΛ της Μάντσεστερ! Ένα τραγικό λάθος του Ουπαμεκανό έδωσε τη δυνατότητα στον Χάαλαντ να κλέψει και να βγάλει στον Μπερνάντο Σίλβα, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0.
  • 69' Κακή κεφαλιά του Παβάρ η οποία περνάει μακριά από την εστία
  • Πιο δυνατά μπήκε η Μπάγερν στο δεύτερο μέρος όμως ο Σανέ ήταν αρκετά άτυχος
  • 57' Νέα προσπάθεια για την Σίτι με τον Ντίας να βλέπει το σουτ του να σταματάει από τον Ζόμερ
  • 57' Ωραία προσπάθεια του Ακέ το οποίο αποκρούει ο Ζόμερ
  • 54' Ο Σανέ και πάλι απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Έντερσον
  • 50' Λάθος... διαρκείας στην άμυνα της Μπάγερν η οποία φθηνά γλύτωσε το 2-0
  • 49' Ξανά ο Σανέ πήγε να απειλήσει και ενώ είχε επιλογές, τελικά επέλεξε να σουτάρει
  • 47' Πολύ ωραίο σουτ του Σανέ όμως ο Έντερσον απομακρύνει
  • 45+2' Μακρινό και πολύ ωραίο σουτ του Σανέ το οποίο καταλήγει λίγο μακριά από το δοκάρι
  • Mε το ημίχρονο να πλησιάζει η Μάντσεστερ Σίτι φαίνεται πως κάνει διαχείριση του υπέρ της σκορ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν προσπαθεί για ένα δεύτερο γκολ.
  • 34' Τεράστια απόκρουση του Ζόμερ ο οποίος πεσμένος, άπλωσε το πόδι του ενστικτωδώς και απέκρουσε το σουτ το Γκιντογκάν
  • Η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να βρήκε τον τρόπο να πάρει μέτρα στο γήπεδο, εντούτοις η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνη που πήρε το γκολ μετά από εξαιρετική επιθετική ενέργεια.
  • ΓΚΟΟΟΛ ΣΤΟ 27'! Απίθανο σουτ του Ρόντρι εκτός περιοχής και 1-0 για την Μάντσεστερ Σίτι
  • 26' Σουτ του Μουσιάλα μέσα στην περιοχή, πάνω στα σώματα η μπάλα
  • 22' Πολύ ωραίο passing game των παικτών της Μάντσεστερ Σίτι, όμως το σοτ του καταλήγει στην αγκαλιά του Ζόμερ
  • Πιο καλά έχει μπει στο πρώτο τέταρτο η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ψάχνει το γκολ. Η Μπάγερν προσπαθεί να παίξει με ηρεμία και κατοχή, ωστόσο δεν έχει απειλήσει ακόμα με αξιώσεις.
  • 14' Παραλίγο το λάθος από τον Ζόμερ με τον Χάαλαντ να τον πιέζει, όμως την μπάλα να καταλήγει μακριά από την εστία.
  • 7' Κεφαλιά του Γκιντογκάν η οποία περνάει πάνω από την εστία
  • 5' O Χάαλαντ επιχείρησε ένα σουτ από δύσκολη γωνία εντός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ
  • Σέντρα στο παιχνίδι
  • Διαιτητής: Χεσούς Χιλ Μανθάνο
    Βοηθοί: Μπαρμπέρο, Νεβάδο
    Τέταρτος: Χοσέ Μουνουέρα
    VAR: Χουάν Μουνουέρα
  • Oι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Ακαντζί, Ντίας, Ακέ, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Χάαλαντ
    Η ενδεκάδα της Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Σόμερ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Παβάρ, Ντέιβις, ΚίμιχΓκνάμπρι, Γκορέτζκα, Σανέ, Κομάν, Μουσιάλα
  • Μάντσεστερ Σίτι και Μπάγερν Μονάχου αποτελούν το ζευγάρι της βραδιάς, με τις δύο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες με φόντο την πρώτη αναμέτρηση για τους αγώνες των «8» του UEFA Champions League.