LIVE ΜΙΛΑΝ - ΝΑΠΟΛΙ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 21:45 - 12.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:06 - 13.04.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του πρώτου προημιτελικού ανάμεσα σε Μίλαν και Νάπολι για το Champions League.

• Λήξη στο ματς (1-0).
  • Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι στο 87΄ με τον Ντι Λορέντζο, ο οποίος δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μενιάν έδιωξε έγκαιρα σε κόρνερ και διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του.
  • Δυσκολεύει πλέον το έργο της Νάπολι, ενώ ο Κβαρατσχέλια φαίνεται να έχει εγκλωβιστεί από την άμυνα των «ροσονέρι» και να μην βρίσκει χώρους.
  • Κόκκινη κάρτα για τον Ανγκισά στο 74ο λεπτό. Η Νάπολι θα παίξει στα εναπομείναντα λεπτά με παίκτη λιγότερο, καθώς ο μέσος της γνώρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Ερναντέζ.
  • Ο Ανγκισά έκανε με τη μία το σουτ, όμως ήταν αρκετά αδύναμο και άστοχο και δεν ανησύχησε τον Μενιάν στο 68ο λεπτό.
  • Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έχει πέσει αρκετά, καθώς επίσης η Μίλαν με όπλο την εξαιρετική της αμυντική λειτουργία μέχρι στιγμής, κρατάει το υπέρ της προβάδισμα (1-0),
  • Στο 50ο λεπτό, οι «παρτενοπέι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Ελμάς, ο οποίος πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κβαρατσχέλια, όμως ο Μενιάν παραχώρησε σε κόρνερ με τη βοήθεια του δοκαριού.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Λήξη ημιχρόνου 1-0.
  • Πολύ κοντά στο 2-0 η Μίλαν με τον Κιάερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπενασέρ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά για τον διεθνή αμυντικό της Δανίας, ο οποίος κέρδισε τους πάντες στην εναέρια μονομαχία και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
  • ΓΚΟΛ η Μίλαν (1-0) στο 40΄ με τον Μπενασέρ. Ο Ντίας βγήκε στην αντεπίθεση με μία εξαιρετική ενέργεια, έσπασε δεξιά για τον Λεάο ο οποίος έβγαλε εξαιρετική ασίστ για τον Μπενασέρ, με τον Αλγερινό μέσο να εκτελεί με το αριστερό και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.
  • Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν με τον Λεάο στο 25ο λεπτό. Ο άσος των γηπεδούχων έκανε την κούρσα, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως πλάσαρε άστοχα.
  • Ο ρυθμός του ματς έχει πέσει στα τελευταία λεπτά, όμως η ομάδα του Σπαλέτι συνεχίζει να έχει την κατοχή.
  • Στο 12ο λεπτό ο Ζιελίνσκι δοκίμασε το δυνατό σουτ, όμως ο Μενιάν έδιωξε εντυπωσιακά.
  • Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Κβαρατσχέλια έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, με τον Κιάερ να διώχνει πάνω από την γραμμή.
  • Η Νάπολι έχει μπει δυναμικά στο ματς κι έχει την υπεροχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
  • Έναρξη στο ματς.

Προ ημερών, η Μίλαν συνέτριψε τη Νάπολι στο «Diego Maradona» για την 28η αγωνιστική της Serie A. Ωστόσο οι «παρτενοπέι» οδηγούν την κούρσα του τίτλου στο +16 από την 2η Λάτσιο και στο +22 από τη Μίλαν.

Η ενδεκάδα της Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Μιν-Τζάε, Ρούι, Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι, Λοζάνο, Έλμας, Κβαρατσχέλια.

Η ενδεκάδα της Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Ερνάντεζ, Μπενασέρ, Τονάλι, Ντίαζ, Κρούνιτς, Λεάο, Ζιρού.

Οι «ροσονέρι» απέκλεισαν την Τότεναμ στη φάση των 16 και οι «παρτενοπέι» δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην Άιντραχτ.

Μίλαν και Νάπολι συγκρούονται στο San Siro, στον πρώτο προημιτελικό του Champions League.