Ο Αστέρας Τρίπολης «απέδρασε» από το Αγρίνιο δια ποδός Μιριτέλο κι επέστρεψε στις νίκες

Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπολης

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:58 - 05.11.2023 / Ανανεώθηκε: 18:13 - 05.11.2023

Ο Αστέρας Τρίπολης «άλωσε» το Αγρίνιο και πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό, με τον Μιριτέλο να χαρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο στους Αρκάδες.

Ο Αστέρας Τρίπολης των δέκα παικτών άντεξε μέχρι το τέλος και πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο!

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, ο Παναιτωλικός υποδέχτηκε τους Αρκάδες στο Αγρίνιο και γνώρισε ακόμη μία ήττα τη φετινή σεζόν. Με σκόρερ τον Μιριτέλο, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα (0-1) έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το… καλημέρα. Μόλις στο 8ο λεπτό και στην πρώτη μεγάλη φάση του ματς, ο Καλτσάς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από κοντινή απόσταση, η μπάλα κόντραρε στον Μιριτέλο και κατέληξε στα δίχτυα του Καπίνο για το 0-1.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς είχε την κατοχή κι έψαξε ένα δεύτερο γκολ, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να… αντιδράσουν. Στο 17ο λεπτό ο Αστέρας έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Ο Κρέσπι βρέθηκε μόνος από τα αριστερά και δοκίμασε το σουτ, με τον Καπίνο να διώχνει έγκαιρα και να παραχωρεί το κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός δημιούργησε την πρώτη του φάση στο ματς. Ο Ζοάο Πέδρο επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, η μπάλα κόνταρρε στον Ντουάρτε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία. Στο 28΄ ο Καλτσάς υποδέχτηκε την μπάλα έπειτα από μία εξαιρετική κάθετη του Μπαρτόλο, ωστόσο το σουτ του κατέληξε άουτ.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Παναιτωλικός «άγγιξε» το 1-1. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για τη λήξη του πρώτου 45λέπτου, με τους Αρκάδες να έχουν το προβάδισμα (0-1).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αγρινίου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα, ωστόσο δυσκολευόταν στην τελική πάσα. Στο 51ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Αστέρας έφτασε μία… ανάσα από το 0-2. Ο Χουχούμης έκανε την καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά, ωστόσο κανένας από τους Καλτσά και Μιριτέλο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 66ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Λίγα λεπτά μετά την πρώτη κίτρινη που δέχτηκε, ο Καρμόνα είδε και δεύτερη έπειτα από μαρκάρισμα πάνω στον Ντίας, με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τα εναπομείναντα λεπτά.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός πίεσε ψηλά τον αντίπαλο, πήρε την κατοχή και κυρίως μέσα από στημένες φάσεις έψαξε το πολυπόθητο γκολ. Από την άλλη, το σύνολο του Ράσταβατς άντεξε μέχρι το τελικό σφύριγμα κι έφυγε από το Αγρίνιο με το τρίποντο (0-1).

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε (84’ Βοΐλης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (84’ Μαυρίας), Μπαλντασάρα (84’ Ξενιτίδης), Χατζηθεοδωρίδης (64’ Ντίας), Χουάνπι, Φρ. Ντουάρτε (64’ Σενγκέλια), Ζοάο Πέδρο.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Σουρλής (70’ Βαλιέντε), Κρέσπι (94’ Ντιάρα), Καλτσάς (70’ Γκος), Μπαρτόλο (31' Ζουγλής), Μιριτέλο (70’ Άλβαρες).

Η βαθμολογία:

Δείτε εδώ το live της αναμέτρησης:

• Λήξη στο ματς (0-1).
  • Έξι θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Όπως είναι λογικό, ο Αστέρας Τρίπολης έχει οπισθοχωρήσει αρκετά, όντας και με αριθμητικό μειονέκτημα πλέον.
  • Έχουμε συμπληρώσει 75 λεπτά αγώνα, το 0-1 παραμένει.
  • Οι γηπεδούχοι θέλουν να φέρουν το ματς στα ίσα, κυρίως μέσα από στημένες φάσεις.
  • Πλέον το έργο για τον Αστέρα Τρίπολης γίνεται ακόμη πιο δύσκολο, με τους Αρκάδες να κρατάνε το υπέρ τους προβάδισμα «με νύχια και με δόντια».
  • Λίγα λεπτά μετά την πρώτη κίτρινη που δέχτηκε, ο Καρμόνα είδε και δεύτερη έπειτα από μαρκάρισμα πάνω στον Ντίας.
  • Κόκκινη κάρτα για τον Αστέρα Τρίπολης στο 66΄.
  • Ο Παναιτωλικός πιέζει τους Αρκάδες στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
  • Ο Χουχούμης έκανε την καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά, ωστόσο κανένας από τους Καλτσά και Μιριτέλο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
  • Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης στο 51ο λεπτό.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Λήξη στο πρώτο μέρος (0-1).
  • Ο Ντουάρτε δοκίμασε το σουτ στο 45ο λεπτό, μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο Παπαδόπουλος.
  • Δείτε εδώ το γκολ του Αστέρα Τρίπολης (0-1)
  • Στα τελευταία λεπτά έχει κερδίσει μέτρα ο Παναιτωλικός και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, με το 0-1 να παραμένει.
  • Ο Ζοάο Πέδρο πήρε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση, η μπάλα ωστόσο κατέληξε στο δοκάρι.
  • Δοκάρι για τον Παναιτωλικό στο 39΄!
  • Κόρνερ για τον Παναιτωλικό στο 38΄, έδιωξε τον κίνδυνο η άμυνα του Αστέρα.
  • Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς. Ο Παναιτωλικός τα βρίσκει... σκούρα στο επιθετικό κομμάτι.
  • Ο Ντουάρτε δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει άουτ.
  • Ο Κρέσπι εκτέλεσε από τα πλάγια στο 17΄, ο Καπίνο έδιωξε έγκαιρα σε κόρνερ.
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή χωρίς ωστόσο να έχουν δημιουργήσει άλλη ευκαιρία.
  • Με το... καλημέρα οι Αρκάδες παίρνουν το προβάδισμα στο Αγρίνιο.
  • Ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Μιριτέλο και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.
  • ΓΚΟΟΟΛ ο Αστέρας Τρίπολης ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό.
  • Η φάση ελέγχεται από το VAR για το αν υπάρχει πέναλτι, ωστόσο ο Γκορτσίλας δεν άλλαξε την απόφασή του.
  • Κίτρινη κάρτα στον Ντουάρτε.
  • 4΄ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Αστέρα Τρίπολης.
  • Ο Ζοάο Πέδρο δοκίμασε το μακρινό σουτ στο 3΄, η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Το ματς ξεκίνησε.
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής: Γκορτσίλας
  • Βοηθοί: Νιδριώτης, Νταβέλας,
  • 4ος Κατοίκος,
  • VAR: Περράκης, Κόλλιας
  • Στον πάγκο για τον Αστέρα είναι οι Σγουρής, Γκος, Βαλιέντε, Μάντζης, Ατιένθα, Ντιαρά, Αλβαρες, Ζουγλής, Χριστόπουλος
  • Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς/ 4-2-3-1): Παπαδόπουλος - Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης - Μουνάφο, Σουρλής - Κρέσπι Καλτσάς, Μπαρτόλο - Μιριτέλο.
  • Στον πάγκο είναι οι Στάγιτς, Τσιγγάρας, Μαυρίας, Σενγκέλια, Οικονόμου, Γκρατερόλ, Ξενιτίδης, Ντίας και Βοίλης.
  • Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού (Γιάννης Πετράκης/ 5-4-1): Καπίνο – Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας – Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Φρ. Ντουάρτε - Ζοάο Πέδρο
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βρίσκεται στη 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες είναι στην 9η θέση με 8 πόντους.
  • Σέντρα στις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.
  • Οι Αγρινιώτες καλούνται να επιστρέψουν στις νίκες, μετά την ήττα από τον Ατρόμητο, ενώ ο Αστέρας θα ψάξει ένα θετικό αποτέλεσμα, το οποίο θα τον κρατήσει στη πρώτη δεκάδα.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο, για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Super League.