«Σούπα» το Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισοπαλία - δώρο για την Άρσεναλ

Photo by Peter Byrne/PA Images via Getty Images

Ιάσονας Τσίλης 20:32 - 17.12.2023 / Ανανεώθηκε: 20:55 - 17.12.2023

Σε ένα ντέρμπι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0, με τον Έρικ Τεν Χαχ να κατεβάζει τους «κόκκινους διάβολους» με καθαρά αμυντικό προσανατολισμό, μπλοκάροντας τελείως τους «ρεντς». Μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής η Άρσεναλ που έμεινε μόνη πρώτη.

Το μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν... απογοητευτικό από άποψη θεάματος, με τη Λίβερπουλ να μην μπορεί να «σπάσει» την καλά οργανωμένη άμυνα της Γιουνάιτεντ, μένοντας μοιραία στο 0-0 με την ομάδα του Τεν Χαχ, με την Άρσεναλ να πηγαίνει την ερχόμενη εβδομάδα στο «Άνφιλντ» ως πρωτοπόρος.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά.

Η πρώτη σημαντική φάση για τους «ρεντς», ήρθε στο 18'. Μετά από σέντρα του Άρνολντ, ο Νούνιεζ βρήκε τον Χράφενμπερχ με κεφαλιά - πάσα, με τον μέσο της Λίβερπουλ να μη μπορεί να σουτάρει και τη μπάλα να φτάνει στον Σαλάχ, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από τη μικρή περιοχή, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Στο 28', έπειτα από κόρνερ του Άρνολντ, ο Φαν Ντάικ έπιασε την κεφαλιά, με τον Ονάνα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε στηθεί άψογα αμυντικά στο πρώτο μέρος, κρατώντας τους «κόκκινους» σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης και χωρίς ευκαιρία, πέρα από την κεφαλιά του Φαν Ντάικ και κράτησε με σχετική άνεση το μηδέν.

Μετά από ένα νωθρό 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, Η Λίβερπουλ «άγγιξε» το 1-0, στο 66'. Ο Σαλάχ έστρωσε στον Άρνολντ, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο εκατοστά από το κάθετο δοκάρι του Ονάνα.

Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά της Γιουνάιτεντ να απειλήσει. Μετά από εξαιρετική συνεργασία Άντονι και Χόιλουντ, ο δεύτερος βρέθηκε τετ α τετ με τον Άλισον, το τελείωμα του όμως ήταν αδύναμο και ο γκολκίπερ των «ρεντς» μπλόκαρε με άνεση.

Στο 70', ο Σαλάχ επιχείρησε να σκοράρει από πλάγια θέση, όμως ο Ονάνα απέκρουσε. Η Λίβερπουλ αύξησε την πίεση της και στο 77' έχασε νέα ευκαιρία, με τον Ντίας να βρίσκεται στο ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Νούνιεζ, όμως ο Νταλότ τον προλαβαίνει τελευταία στιγμή.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ζήτησε πέναλτι στο 86' για χέρι του Σο, ωστόσο ο Όλιβερ συνέχισε κανονικά το παιχνίδι. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν η αριθμητική ισορροπία, με τον Νταλότ να αποβάλλεται στο 94', με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Το παιχνίδι κρίθηκε στην αμυντική προσέγγιση του Έρικ Τεν Χαχ, ο οποίο έκλεισε πολύ καλά τους χώρους και «μπλόκαρε» τα ατού της Λίβερπουλ, η οποία παράλληλα, είχε αρκετούς παίκτες σε κακή μέρα, με κυριότερο τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Όλη αμυντική 5άδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν εξαιρετική και οποιοσδήποτε θα μπορούσε να πάρει τον τίτλο του MVP, ωστόσο κορυφαίος ήταν ο Βαράν, με καίριες παρεμβάσεις όποτε και όπου χρειάστηκε, πραγματοποιώντας μια ηγετική εμφάνιση, βγαλμένη από τα καλύτερα του χρόνια στη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Λίβερπουλ είχε 34 τελικές προσπάθειες χωρίς να σκοράρει, επίδοση που είχε να εμφανιστεί από τον Οκτώβριο του 2016, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε 38 κόντρα στη Μπέρνλι.

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος της αναμέτρησης. Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0.
  • Κόκκινη κάρτα στον Νταλότ για διαμαρτυρία.
  • Ο Χάκπο κέρδισε τους πάντες στην εναέρια μονομαχία, ωστόσο αστόχησε με το κεφάλι στο 90+2.
  • Κίτρινη στον Ράσφορντ για μαρκάρισμα στον Τσιμίκα.
  • Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λίβερπουλ.
  • 86' Η Λίβερπουλ ζητάει πέναλτι για χέρι του Σο, ωστόσο ο Όλιβερ λέει «παίζεται».
  • Η Λίβερπουλ έχει εντείνει την πίεση της στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
  • 77' Τεράστια ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Σαλάχ βρίσκει τον Νούνιες, ο οποίος πασάρει στον Ντίας, με τον Νταλότ να κόβει τελευταία στιγμή, πριν σουτάρει ο Κολομβιανός από το ύψος του πέναλτι.
  • Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει ανέβει και οι φάσεις διαδέχονται η μία την άλλη στα τελευταία λεπτά.
  • 70' Νέα φάση για τη Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ ελίσσεται από δεξιά, αποφεύγει τον Βαράν, όμως ο Ονάνα αποκρούει την προσπάθεια του Αιγύπτιου.
  • 67' Κοντά στο 1-0 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Εξαιρετικός συνδυασμός Άντονι Χόιλουντ, με τον δεύτερο να έχει το χρόνο να εκτελέσει, αλλά να σουτάρει πάνω στον Άλισον.
  • 66' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Σαλάχ έστρωσε τη μπάλα στον Άρνολντ, ο οποίος σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα εκατοστά από το κάθετο δοκάρι.
  • 64' Σουτ του Σαλάχ λίγο έξω από την περιοχή, δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει ο Ονάνα.
  • 61' Χάκπο αντί Χράφενμπερχ, Γκόμεζ αντί Σομποσλάι, με τον Κλοπ να ανεβάζει τον Άρνολντ στην τριάδα του κέντρου και τον Γκόμεζ να πηγαίνει στο δεξί άκρο της άμυνας.
  • 60' ο Χράφενμπερχ δείχνει να έχει χτυπήσει, με τον Χάκπο να ετοιμάζεται να περάσει στη θέση του.
  • 58' Η Λίβερπουλ έχει την κατοχή στο πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να μπορεί να σπάσει τη ζώνη άμυνας της Γιουνάιτεντ. Παράλληλα, αφήνει και χώρους πίσω, κάτι που μπορούν να εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι.
  • 55' Μεγάλη στιγμή για τη Γιουνάιτεντ! Ο Γκαρνάτσο βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Άρνολντ να τον κόβει την τελευταία στιγμή, πριν σουτάρει.
  • 50' Γύρισμα του Σαλάχ στην περιοχή, μπλοκάρει ο Ονάνα προ του Νούνιεζ.
  • 47' Σουτ του Άρνολντ μέσα στην περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
  • Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0.
  • 45+2' Κίτρινη για τον Έντο, ο οποίος σήκωσε επικίνδυνα το πόδι και βρήκε τον Άμραμπατ.
  • 44' Σε παρόμοια φάση, ο Νούνιεζ... μιμείται τον Σαλάχ και δεν δίνει στον ελεύθερο Τσιμίκα, με τη φάση να τελειώνει άδοξα για τη Λίβερπουλ.
  • 42' Απειλεί η Λίβερπουλ. Μετά από ωραία ανάπτυξη η μπάλα φτάνει στον Σαλάχ, το σουτ του οποίου όμως είναι αδύναμο, με τον Ονάνα να μπλοκάρει εύκολα. Ο Αιγύπτιος μπορούσε να δώσει στον Τσιμίκα που ήταν αμαρκάριστος στα αριστερά της μεγάλης περιοχής.
  • Η απουσία του Μακάλιστερ στο κέντρο είναι εμφανής, με τη Λίβερπουλ να δυσκολεύεται πολύ στη δημιουργία. Η ομάδα του Κλοπ έχει απειλήσει κυρίως από στημένες φάσεις μέχρι στιγμής.
  • 36' Κεφαλιά του Κονατέ μετά από κόρνερ του Τσιμίκα, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
  • 35' Κίτρινη κάρτα στον Άμραμπατ για φάουλ στον Ντίας, κόβοντας υποσχόμενη αντεπίθεση.
  • 34' Η Γιουνάιτεντ έχει κλείσει πολύ καλά τους χώρους και δεν επιτρέπει στη Λίβερπουλ να πατήσει περιοχή.
  • 28' Καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ. Μετά από κόρνερ του Άρνολντ, πιάνει την κεφαλιά ο Φαν Ντάικ, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ονάνα.
  • 27΄ Κίτρινη κάρτα για στο Μέιντο για σκληρό μαρκάρισμα στον Έντο.
  • 18' Τεράστια ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Σέντρα του Άρνολντ κεφαλιά πάσα του Νούνιεζ στον Χράφενμπερχ, ο οποίος δεν μπορεί να στοχεύσει, η μπάλα τελικά φτάνει στο Σαλάχ, ο οποίος σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή.
  • Έχει ισορροπήσει η Γιουνάιτεντ, κρατάει μπάλα και πατάει στην περιοχή της Λίβερπουλ.
  • 7' Πρώτη οργανωμένη επίθεση και τελική για τη Γιουνάιτεντ, όμως το σουτ του Γκαρνάτσο είναι πολύ άστοχο.
  • Πιέζει ασφυκτικά στο ξεκίνημα η Λίβερπουλ.
  • 3' Πρώτη σημαντική φάση για τη Λίβερπουλ. Μετά από κόρνερ του Άρνολντ ο Σαλάχ κάνει το γέμισμα, αλλά ο Νούνιεζ δεν προλαβαίνει να κάνει επαφή με τη μπάλα.
  • 2' Απειλεί από στημένη φάση η Λίβερπουλ. Εκτέλεση Τσιμίκα, αδράνεια στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, αλλά τελικά η μπάλα απομακρύνεται.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαχ): Ονάνα, Νταλότ, Έβανς, Βαράν, Σο, Άμραμπατ, ΜακΤόμινεϊ, Μεϊντό, Άντονι, Μπρούνο Φερνάντες, Χόιλουντ.
  • Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Έντο, Χράφερμπερχ, Σομποσλάι, Σαλάχ, Ντίας, Νούνιεζ.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
  • Οι «κόκκινοι διάβολοι» από την άλλη ψάχνουν ένα μεγάλο αποτέλεσμα στην έδρα της «μισητής» αντιπάλου, μετά το κάζο με τη Μπόρνμουθ και την 4η θέση στον όμιλο του Champions League.
  • Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ θέλει τη νίκη, ώστε να ανέβει ξανά στην κορυφή, μετά την επικράτηση της Άρσεναλ με 2-0 επί της Μπράιτον.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Premier League, μεταξύ Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.