Αυτό είναι το πέναλτι που Όλιβερ και VAR αρνήθηκαν στη Λίβερπουλ στο 99' (pics/vid)

© PrtScr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:58 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 15:27 - 11.03.2024

Το επικίνδυνο μαρκάρισμα του Ντοκού στον Μακ Άλιστερ που έφερε τις διαμαρτυρίες της Λίβερπουλ για πέναλτι και η στάση του VAR που έφερε αποδοκιμασίες.

Ισόπαλο έληξε το σπουδαίο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ» (1-1), για την 28η αγωνιστική της Premier League.

Στο 23ο λεπτό ο Στόουνς άνοιξε το σκορ κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ενώ με το ξεκίνημα της επανάληψης (50΄) ο Μακ Άλιστερ έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Μάλιστα, τα... αίματα στο ντέρμπι άναψαν στην τελευταία φάση του ματς (99΄), εκεί που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε στο παρακάτω βίντεο και τις φωτογραφίες, ο Ντοκού θέλησε να διώξει την μπάλα και άθελά του χτύπησε τον Μακ Άλιστερ, σηκώνοντας το πόδι του σε επικίνδυνο σημείο.

Η φάση ελέγχτηκε κι από το VAR, όμως το πέναλτι δεν δόθηκε, με τις αναμενόμενες αποδοκιμασίες να παίρνουν σειρά!