Με... showman Χάαλαντ η Σίτι «έβαψε» μπλε το Μάντσεστερ

© Intime (Φωτογραφία αρχείου)

Άγγελος Φραγκισκάτος 19:30 - 29.10.2023 / Ανανεώθηκε: 20:08 - 29.10.2023

Με πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ, η Σίτι επικράτησε στο ντέρμπι του Μάντσεστερ κόντρα στη Γιουνάιτεντ με 3-0, για την 10η αγωνιστική της Premier League.

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ «βάφτηκε» μπλε. Η Σίτι επικράτησε στο «Όλντ Τράφορντ» επί της συμπολίτισσας, Γιουνάιτεντ με 3-0, για την 10η αγωνιστική της Premier League.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρίσκεται στο -2 από τη πρώτη στη βαθμολογία Τότεναμ, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» παρέμειναν στην 8η θέση με 15 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Λίντελοφ και ΜακΤόμινεϊ για να πάρουν το προβάδισμα. Ωστόσο στο 8ο λεπτό η Σίτι είχε καλή στιγμή με τον Φόντεν. Ο Ονάνα έκανε διπλή επέμβαση, πρώτα στη κεφαλιά του Άγγλου διεθνή και στη συνέχεια σε εξ επαφής προσπάθεια του Χάαλαντ, με τον Μαγκουάιρ να διώχνει πάνω στη γραμμή την τελευταία στιγμή.

Στο 20ο λεπτό ο Καμερουνέζος έκανε ακόμα μία εκπληκτική επέμβαση, αλλά αυτή τη φορά στο διαγώνιο σουτ του Γκρίλις. Λίγα μετά οι παίκτες των φιλοξενούμεων διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης για τράβηγμα του Χόιλουντ στον Ρόδρι.

Ο ρέφερει είδε τη φάση στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Χάαλαντ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και έβαλε σε θέση οδηγού τους «πολίτες» (1-0). Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Χόιλουντ βγήκε πλάγια αφού πέρασε τον Έντερσον και το γύρισμά του στον Φερνάντες δεν είχε κανένα αποτέλεσμα, καθώς το σουτ κατέληξε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Έντερσον με εκπληκτικό τρόπο είπε «όχι»  στο βολέ του ΜακΤόμινεϊ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκρυψαν με υποδειγματικό τρόπο τη μπάλα και ο Χάαλαντ με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των πολιτών, μετά την ασίστ του Σίλβα

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν έριξε τον ρυθμό της και πέτυχε και τρίτο τέρμα. Στο 80ο λεπτό ο Ονάνα απέκρουσε το σουτ του Ρόδρι, ο Χάαλαντ στην επαναφορά γύρισε στον Φόντεν και εκείνος από κοντά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Κάπως έτσι η Σίτι πήρε τους τρεις βαθμούς και πλησίασε στο -2 από την κορυφή.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (11ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Τέλος στο ματς, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Μάντσεστερ Σίτι 0-3.
  • 90+3' Κίτρινη κάρτα και στον Μπρούνο Φερνάντες.
  • 90+2' Κίτρινη κάρτα στον Άντονι.
  • Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 87' Αλλαγές για τη Σίτι. Κόβατσιτς και Ντοκού στις θέσεις των Γκρίλις και Άλβαρες.
  • 86' Άντονι και Μαρσιάλ αντί των Ράσφορντ και Έρικσεν για τη Γιουνάιτεντ.
  • 82' Ο Φόντεν έκανε το ψαλιδάκι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 80' ΓΚΟΟΟΟΛ για τους Τρεμπλούχους. Ο Ονάνα απέκρουσε το σουτ του Ρόδρι, ο Χάαλαντ στην επαναφορά γύρισε στον Φόντεν και εκείνος από κοντά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του.
  • Απομάκρυνε η άμυνα της Γιουνάιτεντ.
  • 75' Κόρνερ για τη Σίτι.
  • 73' Μαζεμένες αλλαγές για τους γηπεδούχους. Γκαρνάτσο αντί Χόιλουντ και Ρεγκιλόν αντί Λίντελοφ.
  • 71' Απαντάει η Σίτι στις ευκαιρίες. Ο Ονάνα με εκπληκτική επέμβαση στέρησε το χατ-τρικ από τον Χάαλαντ.
  • 69' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Ο Ράσφορντ βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Έντερσον.
  • Απομάκρυναν χωρίς καμία ανησυχία οι φιλοξενούμενοι.
  • 67' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.
  • 63' Το σουτ του Άλβαρες ήταν άστοχο.
  • 58' Ακόμη μία σημαντική φάση για τους Πρωταθλητές Αγγλίας. Το συρτό σουτ του Γκρίλις πέρασε ελάχιστα άουτ.
  • 57' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σίτι. Ο Γκρίλις έκανε το μακρινό σουτ, όμως ο Ονάνα απομάκρυνε ωραία.
  • Η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη.
  • 55' Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
  • 49' ΓΚΟΟΟΛ για τη Σίτι. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκρυψαν με υποδειγματικό τρόπο τη μπάλα και ο Χάαλαντ με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των πολιτών, μετά την ασίστ του Σίλβα.
  • 48' Ο Φερνάντες έκανε το μακρινό σουτ, όμως ο Έντερσον μπλόκαρε με τη δεύτερη προσπάθεια.
  • Ο Mάουντ στη θέση του Αμραμπατ.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Τέλος πρώτου μέρους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Μάντσεστερ Σίτι 0-1.
  • 45+4' Σημαντική στιγμή για τη Σίτι. Ο Ονάνα έκανε μία εκπληκτική επέμβαση στη κεφαλιά του Χάαλαντ.
  • Η κεφαλιά του Μαγκουάιρ πέρασε άουτ.
  • 48' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.
  • 45+1' Καλή στιγμή για τους κόκκινους διαβόλους. Ο Έντερσον σταμάτησε με εκπληκτικό τρόπο το μακρινό σουτ του ΜακΤόμινεϊ.
  • 45' Κόρνερ για τη Σίτι.
  • 43' Κίτρινη κάρτα σε Αμραμπατ και Φόντεν, μετά από αψιμαχία που είχαν,
  • Απομάκρυνε ο Μαγκουάιρ.
  • 40' Ακόμη ένα κόρνερ για τη Σίτι.
  • 38' Ο Άλβαρες εκτέλεσε απευθείας, όμως ο Ονάνα έδιωξε σε κόρνερ.
  • 37' Φάουλ για τους φιλοξενούμενους.
  • 36' Μπερδεύτηκαν οι Νταλότ και Μαγκουάιρ στο κέντρο της άμυνας και απομάκρυναν τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή.
  • 31' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Ο Χόιλουντ προσπέρασε τον Έντερσον, όμως βγήκε πολύ πλάγια και έχασε την ευκαιρία. Στη συνέχεια το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες κατέληξε άουτ.
  • Ο Νορβηγός επιθετικός έφτασε τα δέκα γκολ στη φετινή Premier League.
  • 26' ΓΚΟΟΟΟΛ για τους πολίτες. Η Σίτι ανοίγει το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάαλαντ.
  • Ο Ονάνα πήρε κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση.
  • Πέναλτι για τη Σίτι.
  • Ο Τίρνεϊ θα πάει να το δει στο VAR.
  • Οι παίκτες της Σίτι ζητάνε στον διαιτητή να πάει να δει τη φάση για τράβηγμα στον Ρόδρι.
  • 22' Φάουλ για τους πολίτες.
  • 20' Ο Ονάνα έκανε ακόμα μία εκπληκτική επέμβαση, αλλά αυτή τη φορά στο σουτ του Γκρίλις.
  • 19' Κόρνερ για τη Σίτι.
  • Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έχει τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα είκοσι λεπτά.
  • 16' Ο Ρόδρι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.
  • Εξαιρετικός είναι ο ρυθμός των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο.
  • 8' Καλή στιγμή για τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Ονάνα έκανε διπλή επέμβαση, πρώτα στη κεφαλιά του Φόντεν και στη συνέχεια σε εξ επαφής προσπάθεια του Χάαλαντ, με τον Μαγκουάιρ να διώχνει πάνω στη γραμμή την τελευταία στιγμή.
  • 7' Ο ΜακΤόμινεϊ βρέθηκε μέσα στη περιοχή, αλλά το τελείωμα του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Έντερσον.
  • 2' Ο Λίντελοφ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Έντερσον.
  • Σέντρα στο ματς.
  • Το «Ολντ Τράφορντ» αποχαιρετά τον Σερ Μπόμπι Τσάρλτον
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής του ντέρμπι είναι ο Πολ Τίρνεϊ.
  • Μάντσεστερ Σ. (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Άλβαρες, Χάαλαντ
  • Στον πάγκο: Ορτέγκα, Φίλιπς, Ακέ, Κόβατσιτς, Ντόκου, Γκόμες, Νούνες, Μπομπ, Λιούις
  • Μάντσεστερ Γ. (Έ. Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Έβανς, Λίντέλοφ, ΜακΤόμινεϊ, Άμραμπατ, Φερνάντες, Έρικσεν, Ράσφορντ, Χόιλουντ
  • Στον πάγκο: Μπαγιντίρ, Βαράν, Ρεγκιλόν, Χανιμπάλ, Μάινο, Μάουντ, Άντονι, Γκαρνάτσο, Μαρσιάλ
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Nova Sports.
  • Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ψάχνει μια μεγάλη νίκη για να αποδείξει ότι επιστρέφει σε φόρμα και να αναρριχηθεί στη βαθμολογία ενώ η Μάντσεστερ Σίτι ψάχνει το τρίποντο που θα τη φέρει εκ νέου στο -2 από την κορυφή και την Τότεναμ.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Όλντ Τράφορντ», για την 10η αγωνιστική της Premier League.