Ο Γκρίλις τραυματίστηκε, έγινε αναγκαστική αλλαγή κι έβαλε τα κλάματα (vid)

Τζακ Γκρίλις

PrtScr

Κώστας Τόπας 07:58 - 28.02.2024

Ο Τζακ Γκρίλις ήταν εμφανώς αναστατωμένος, αφού υπέστη νέο τραυματισμό αυτή τη φορά στον αγώνα με Λούτον.

Ο Τζακ Γκρίλις ταλαιπωρήθηκε σε μεγάλο βαθμό από τραυματισμούς. Κόντρα στη Λούτον, ο Άγγλος μεσοεπιθετικός πήρε φανέλα βασικού, αλλά πριν από το ημίχρονο, ο πρώην αστέρας της Άστον Βίλα αναγκάστηκε να αποχωρήσει λόγω τραυματισμού και αντικαταστάθηκε από τον Τζέρεμι Ντόκου.

Ο Γκρίλις ήταν απολύτως συντετριμμένος και έπρεπε να παρηγορηθεί από το προσωπικό και τους παίκτες στον πάγκο. Στη συνέχεια κράτησε το μπουφάν του πάνω από το κεφάλι του σε μια προσπάθεια να κρύψει τα συναισθήματά του. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός αντιμετώπιζε πρόσφατα πρόβλημα στη βουβωνική χώρα και μένει να δούμε αν πρόκειται για επανάληψη του ίδιου ζητήματος.

«Είπα από την πρώτη μέρα ότι τον χρειαζόμαστε. Έχει μια ιδιαίτερη ποιότητα για την ομάδα μας. Αλλά εξαρτάται από αυτόν. Ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσει να κάνει καλό στους τελευταίους τρεις μήνες. Δεν μπορώ να δώσω στους παίκτες τρία ή τέσσερα παιχνίδια για να πάρουν τον ρυθμό τους. Πρέπει να βρουν τον ρυθμό για να παίξουν για 20 λεπτά ή 90 λεπτά

One man show από Χάαλαντ με πέντε γκολ και συντριβή της Λούτον από τη Σίτι - Ο Ντουμπράβκα χάρισε την πρόκριση στη Νιούκαστλ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

00:45 - 28.02.2024

Με πρωταγωνιστές τους Χάαλαντ-Ντε Μπρόινε, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε την Λούτον με 6-2 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της, Μάρτιν Ντουμπράβκα που απέκρουσε το πέναλτι του Χάιαμ η Νιούκαστλ προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης μετά το 1-1 σε 90λεπτο και παράταση.

Σε υψηλό επίπεδο, η ομάδα δεν περιμένει να είναι σε φόρμα. Δεν μπορείς να δώσεις σε κάποιον τρία ή τέσσερα παιχνίδια για να είναι σε φόρμα. Τι γίνεται με τους 10 που δεν παίζουν; Τους αξίζει να μην παίξουν; Πρέπει να δεις τις προπονήσεις και όλες τις μικρές λεπτομέρειες. Οι παίκτες δεν χρειάζεται να με πείσουν. Πρέπει να πείσουν τον εαυτό τους ότι αξίζουν να παίξουν», είχε πει ο Γκουαρντιόλα πριν το ματς με τη Λούτον, καλώντας τον Γκρίλις να αποδείξει την αξία του.αλλά κάλεσε επίσης να δείξει γιατί του αξίζει να παίζει.