Η Μονακό σταμάτησε το σερί της Μαρσέιγ, αλλά έμεινε στο -5

Μονακό / Photo by ANP via Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 23:55 - 28.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:15 - 29.01.2023

«Φρένο» στο νικηφόρο σερί της Μαρσέιγ έβαλε η Μονακό, η οποία έφυγε από τη Μασσαλία με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), αλλά έμεινε στο -5.

Πήγαινε για το 7Χ7 η Μαρσέιγ, αλλά της έβαλε στοπ η Μονακό! Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Βελοντρόμ» για την 20η αγωνιστική της Ligue 1, με το νικηφόρο σερί των Μασσαλών να λαμβάνει τέλος.

Έτσι, η Μαρσέιγ κλώτσησε την ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η Μονακό έμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την ομάδα του Ίγκορ Τούντορ.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ήταν ανώτεροι, όμως οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό του αγώνα χάρη σε αυτογκόλ του Βερετού.

Οι Μασσαλοί πίεσαν ασφυκτικά και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με την έναρξη της επανάληψης, στο 47', όταν ο Σάντσεζ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.