Μεγάλη Μίντλεσμπρο σόκαρε την Τσέλσι και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup

Δημήτρης Χούπης 23:58 - 09.01.2024

Η Μίντλεσμπρο ήταν η νικήτρια του πρώτου ημιτελικού απέναντι στην Τσέλσι της οποίας επικράτησε με 1-0 και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup.

Η Μίντλεσμπρο σόκαρε την Τσέλσι της οποίας επικράτησε με 1-0 και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Λονδίνου πατούσε καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να βρει ένα γκολ. Ο Μαντουέκε έκανε μια τρομερή ατομική ενέργεια, αλλά λίγο πριν σουτάρει κόπηκε από αμυντικό της «Μπόρο», ενώ δύο λεπτά μετά ο Πάλμερ βρέθηκε μπροστά από το τέρμα ανενόχλητος, πλάσαρε  αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Οι «μπλε» έχαναν τις ευκαιρίες και η Μίντλεσμπρο άνοιξε το σκορ. Στο 37ο λεπτό οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Τζόουνς έδωσε στον Χάκνεϊ κι αυτός με πλασέ από το πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0. Στο 45+3' ο Πάλμερ έχασε το... άχαστο, αφού μετά από ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα βρέθηκε μόνος σε κενή εστία αλλά αστόχησε.

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι ανέβασε την πίεσή της, χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Μίντλεσμπρο Τομ Γκλόβερ ήταν σε καλή μέρα. Στο 53ο λεπτό ο Μαντουέκε πήρε μία κεφαλιά, αλλά ο Αυστραλός γκολκίπερ του είπε «όχι».

Απίστευτο: Ο οδηγός πούλμαν της Λίβερπουλ τιμωρήθηκε με πρόστιμο επειδή παραβίασε κόκκινο φανάρι κι άργησε η αποστολή να φτάσει στο «Έμιρεϊτς» (vid)
PREMIER LEAGUE

08:59 - 09.01.2024

Η Λίβερπουλ κινδύνευε να καθυστερήσει να φτάσει στο «Έμιρεϊτς» για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας με την Άρσεναλ, με αποτέλεσμα το λεωφορείο της ομάδας του συλλόγου να παραβιάσει κόκκινο φανάρι και ο οδηγός να τιμωρηθεί με πρόστιμο.

Από εκεί και έπειτα η Μπόρο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, κρατώντας το προβάδισμα. Οι παίκτες των «μπλε» κατά κύριο λόγο έφταναν μέσα στην περιοχή αλλά στην τελική πάσα και το σουτ τα... έχαναν. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι νίκησαν και πάνε με προβάδισμα ενός τέρματος στο Λονδίνο για τη ρεβάνς.