Μπαρτσελόνα για τίτλο, «καθάρισε» τη Σεβίλλη με 3-0

Ραφίνια & Ζόρντι Άλμπα

©Eric Alonso/Getty Images

Sportal newsroom 00:17 - 06.02.2023

Η καταιγιστική Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα 45λεπτο και τους Άλμπα - Ραφίνια, προκειμένου να πάρει εύκολη νίκη στο ντέρμπι εναντίον της Σεβίλλης και να αυξήσει τη διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα ήταν κάτι παραπάνω εξαιρετική στο ντέρμπι με την «διαλυμένη» Σεβίλλη και με αυτόν τον τρόπο επικράτησε με 3-0 στο «Καμπ Νου», για την 20η αγωνιστική της La Liga

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν σε φοβερή μέρα τον Ραφίνια και τον Ζόρντι Άλμπα, οι οποίοι πέτυχαν από ένα γκολ και μία ασίστ κάνοντας ευκολότερο το έργο της ομάδας τους. Με αυτόν τον τρόπο οι Καταλανοί αύξησαν και άλλο τη διαφορά από την Ρεάλ Μαδρίτης, με τους «μερένγκες» πλέον να βρίσκονται 8 βαθμούς πίσω μετά την ήττα από τη Μαγιόρκα.

Στα του αγώνα, ο Άλμπα έκανε το 1-0 πλασάροντας τον Μπόνο στο 58' και περίπου ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Ραφίνια πάσαρε στον Γκάβι, με τον δεύτερο να κάνει το 2-0. Και αφού πρόσφερε ασίστ, ο Βραζιλιάνος, υποδέχτηκε εξαιρετικά την μπαλιά του Άλμπα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0