Μάγκας ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες και τον μάγο Κωνσταντέλια σάρωσε τη Μπεϊτάρ με 4-1 και τώρα η Χάιντουκ

Μάνος Τσαλγατίδης 22:38 - 03.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:11 - 03.08.2023

Ο ΠΑΟΚ σε ένα ματς θρίλερ με δύο αυτογκόλ υπέρ του και γκολ του Τόμας και του εκπληκτικού Κωνσταντέλια, διέλυσε 4-1 τη Μπεϊτάρ και τώρα θα παίξει με τη Χάιντουκ.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα στον «τελικό. Ήταν τσαμπουκάς, είχε ουσία και καθάρισε τη Μπεϊτάρ.

Ο «Δικέφαλος» με το σκορ στο 0-1, αν κι έμεινε με δέκα παίκτες στο 40' βρήκε τον τρόπο να λυγίσει 4-1 τη Μπεϊτάρ στην καυτή έδρα της (12΄ αυτογκόλ Γκότλιβ, 44΄Μπράντον, 93΄ αυτογκόλ Τομάς, 96΄ Κωνσταντέλιας) και πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League. Πλέον θα βρει μπροστά του την Χάιντουκ Σπλιτ σε διπλά ματς.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 και με δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Ντόμινικ Κοτάρσκι, με τους Μπάμπα, Μιχαηλίδη, Έκονγκ και Κεντζιόρα να απαρτίζουν εκ νέου την τετράδα της αμυντικής γραμμής.

Ο Ντούγκλας Αουγκούστο επιέστρεψε στην ενδεκάδα, αφού εξέτισε την τιμωρία της μιας αγωνιστικής, με τον Στέφαν Σβαμπ να αποτελεί τον παρτενέρ του και τον Χάρη Τσιγγάρα να μένει στον πάγκο. Αλλαγή υπήρξε και στη μεσοεπιθετική τριάδα με τον Κάλεντ Νάρεϊ να ξεκινά βασικός, αντί του Γιάννη Κωνσταντέλια, μαζί με τους Τάισον και Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Στη κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε εκ νέου ο Μπράντον Τόμας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν η μία τον ρυθμό της στην άλλη. Μάλιστα, η Μπεϊτάρ αποφάσισε να παίξει πιο επιθετικά από ότι έχει δείξει στα τελευταία ματς της. Ωστόσο, αυτή η επιθετικότητα δεν δεν έβγαλε κάποια ευκαιρία μπροστά στην εστία του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ σιγά-σιγά ισορρόπησε το ματς και από το πουθενά βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, ο Γκότλιβ, (ο παίκτης που υπέπεσε σε πέναλτι στο ματς της Τούμπας) έκανε δυνατή μπαλιά στον τερματοφύλακα Σίλβα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Στη συνέχεια και για το επόμενο δεκάλεπτο δεν υπήρχε ματς, καθώς οι οπαδοί της Μπεϊτάρ απλά διέκοπταν το παιχνίδι με τα αντικείμενα που πετούσαν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο ένα από αυτά πέτυχε τον Νάρεϊ στον πρόσωπο και λίγο ήθελε να διακοπεί ο αγώνας.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να προηγούνταν στο σκορ, αλλά το ματς δεν είχε τελική. Η πρώτη του ματς ήταν για την Μπεϊτάρ! Στο 33ο λεπτό ο Φράιντεϊ αστόχησε εξ επαφής. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Δικεφαλου. Νάρεϊ, Σβαμπ και Αουγκούστο απείλησαν με σουτ, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο 40ο λεπτό ήρθε μια φάση που σημάδεψε το παιχνίδι, ο Αουγκούστο έκανε άτσαλο μαρκάρισμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ δόθηκε πέναλτι και ο Βραζιλιάνος αποβλήθηκε. Ωστόσο, ο Κοτάρσκι μάντεψε σωστά και απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα. Ο Αντρίγια έκλεψε την μπάλα, συνεργάστηκε με τον Μπράντον και ο τελευταίος σκόραρε εξ επαφής. Ωστόσο, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Μπεϊτάρ μείωσε σε 1-2. Η άμυνα των «ασπρόμαυρων» δεν απομάκρυνε σωστά και ο Φράιντεϊ με κεφαλιά σκόραρε.

Η επανάληψη ξεκίνησε με αλλαγές για τις δύο ομάδες, καθώς οι γηπεδούχοι έριξαν του Μίχα και Νικολαέσκου στο ματς, ενώ ο Λουτσέσκου απέσυρε τον Μιχαηλίδη και έριξε στο ματς τον Κουλιεράκη, Η Μπεϊτάρ μπήκε δυνατά ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 62ο λεπτό είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ έπαιζε με παίκτη λιγότερο ήταν εμφανές, αλλά οι επιλογές των παικτών της Μπεϊτάρ και η καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Λουτσέσκου δεν δημιουργούσε κινδύνους. Στο 77΄ Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ, αλλά ο Τσιγγάρας αστόχησε σε κενή εστία. Ο Δικέφαλος είχε ανεβάσει την πίεση του και ο Σαμάτα λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά ο Σίλβα απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Δικέφαλος βρήκε 3ο γκολ! στο 91΄ Ο Κωνσταντέλιας έκανε μαγική ενέργεια, σουτάρει, ο Σίλβα αποκρούει η μπάλα βρίσκει στον Τομάς και 1-3! Και όμως ο Δικέφαλος συνέχισε τον τρελό ρυθμό, στο 96΄ ο Τσιγγάρας έκλεψε βγήκε στην κόντρα πάσαρε στον Κωνσταντέλια και αυτός με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-4.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης (46΄ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς (75΄ Κωνσταντέλιας), Τάισον (44΄ Τσιγγάρας) και Μπράντον (61΄Σαμάτα).

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Γιόσι Αμπούκασις): Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κρίαφ, Γκοτλίβ (45+3 Μίχα), Μορόζοφ, Ασκενάζι, Αζάρια (90΄Κάνιου), Γιόνα (46΄Νικολαέσκου), Φράιντεϊ, Σούα.

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ! Ο ΠΑΟΚ νίκησε 4-1 τη Μπεϊτάρ με αυτογκόλ των Γκόντλιμπ στο 12' και του Τόμας στο 92'. Το 0-2 για τον ΠΑΟΚ έκανε ο Τόμας στο 45+1', ενώ μείωσε στο 45'+2' ο Φραϊντέι. Ο Κωνσταντέλιας στο 96' έγραψε το 1-4
  • Ο Τσιγγάρας έδωσε στον Κωνσταντέλια κι αυτός με σκαφτό πλασέ έγραψε το 1-4!
  • 1-4 Ο ΠΑΟΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Ο Σαμάτα έδωσε στον Κωνσταντέλια, αυτός απέφυγε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ τον Ντγκανί, εκτέλεσε εντός περιοχής, ο Σίλβα απέκρουσε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τόμας και πήγε στα δίχτυα! Νέο αυτογκόλ, 1-3 ο ΠΑΟΚ και τώρα Χάιντουκ!
  • 91' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟΚ
  • 6 λεπτά οι καθυστερήσεις
  • 90' ο Κανούκ στη θέση του Αζάρια
  • 79' Νέα μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ. Κάθετη του Κωνσταντέλια, αριστερό σουτ του Σαμάτα στο τετ α τετ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Σίλβα
  • 77' Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟΚ. Σέντρα του Νάρεϊ, ο Σίλβα έχασε τη μπάλα και ο Τσιγγάρας από το όριο της μεγάλης περιοχής σε ανυπεράσπιστη εστία σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 76' Ο Κωνσταντέλιας στη θέση του Ζίβκοβιτς
  • 74' Έχει πρόβλημα ο Ζίβκοβιτς, θα μπει ο Κωνσταντέλιας
  • 71' Αδύναμο πλασέ του Φραϊντέι στα χέρια του Κοτάρσκι. Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπεϊτάρ ήταν αυτή.
  • 67' Διακοπή πάλι στο ματς, διότι άνοιξε ο αυτόματος μηχανισμός ποτίσματος του αγωνιστικού χώρου!
  • 66' Η Μπεϊτάρ σκόραρε, αλλά έχει δοθεί οφσάιντ. Οριακή φάση. Ο Σούα με προβολή στη μικρή περιοχή πέτυχε το γκολ, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία
  • Στο 60' ο Σαμάτα στη θέση του Τόμας
  • Στο 59' είμαστε, ετοιμάζεται να μπει ο Σαμάτα
  • Βγήκε ο Ασκενάζι. μέσα ο Τόμας
  • 51' Σουτ του Μίχα άουτ
  • 49' Κεφαλιά του Νικολαέσκου άουτ
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • 46' Ο Κουλιεράκης στη θέση του Μιχαηλίδη. Ο Νικολαέσκου στη θέση του Γιόνα
  • Τέλος πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-1 με το αυτογκόλ του Γκότλιμπ στο 12' και το πλασέ του Τόμας στο 45'+1'. Μείωσε ο Φραϊντέι στο 47' σε 1-2.
  • Έπρεπε να κρατήσει ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο το 0-2
  • Σέντρα του Σούα από δεξιά, ο Φραϊντέι ανάμεσα σε τρεις παίκτες, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κοτάρσκι για το 1-2
  • 45'+7' ΓΚΟΛ Η ΜΠΕΪΤΑΡ
  • Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε, άλλαξε με τον Τόμας, ο Σέρβος έδωσε ξανά στον Ισπανό κι αυτός με πλασέ νίκησε τον Σίλβα για το 0-2!
  • 45'+3' ο Μίχα στη θέση του Γκόντλιμπ. 9 λεπτά έδειξε ο διαιτητής στο πρώτο ημίχρονο, λόγω των αντικειμένων στο ξεκίνημα του ματς από τους οπαδούς της Μπεϊτάρ
  • 45'+1' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 44' Ο Λουτσέσκου πέρασε τον Τσιγγάρα στη θέση του Τάισον
  • Αλλά είναι με δέκα ο ΠΑΟΚ και έχει μπροστά του ένα ημίχρονο. Είμαστε στο 43'
  • Το απέκρουσε ο Κοτάρσκι! Τρομερή επέμβαση στη δεξιά γωνία στην εκτέλεση του Σούα!
  • 39' Πέναλτι για τη Μπεϊτάρ και κόκκινη στον Αουγκούστο!
  • 38' Σουτ του Αουγκούστο σε κόρνερ έδιωξε ο Σίλβα. Ανεβάζει στροφές ο ΠΑΟΚ
  • 37' Σουτ του Σβαμπ, μπλόκαρε ο Σίλβα
  • Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε και πάσαρε στον Νάρεϊ, ο Γερμανός από δεξιά εντός περιοχής σούταρε και έστειλε τη μπάλα πάνω στον Σίλβα
  • 36' Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ
  • Ο ΠΑΟΚ έδωσε στατική φάση και παραλίγο να το πληρώσει. Δεν πρέπει ν' αρκεστεί στο 0-1
  • Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπεϊτάρ. Φάουλ του Σούα, κεφαλιά του Φραϊντέι, έφυγε άουτ
  • 32' Φάουλ για τη Μπεϊτάρ σαν κοντινό κόρνερ από δεξιά
  • Στο 25' ο ΠΑΟΚ κρατάει το 0-1, με το αυτογκόλ του Γκόντλιμπ, αλλά πρέπει να πετύχει ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» το ματς και την πρόκριση
  • 18' Περιμένει τις συστάσεις ο Γάλλος διαιτητής Μπενουά Μιλό για να ξαναρχίσει το ματς. Ακόμα μία φορά να εκτοξευθεί αντικείμενο, το ματς θα διακοπεί οριστικά.
  • Ένα πλαστικό ποτήρι βρήκε τον Νάρεϊ!
  • Πετούν συνέχεια αντικείμενα οι οπαδοί της Μπεϊτάρ!
  • Ο Γκόντλιμπ είναι ο παίκτης που είχε κάνει το πέναλτι στο πρώτο ματς και μάλιστα στο ίδιο λεπτό!
  • Ο Γκόντλιμπ έκανε από αριστερά πάσα στον γκολκίπερ, αυτή ήταν πιο δυνατή, ο Σίλβα για καλό του ΠΑΟΚ «κοιμήθηκε» και λίγο και ο «Δικέφαλος» με απίθανο αυτογκόλ άνοιξε το σκορ!!!
  • 12' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟΚ!
  • 7' Ο ΠΑΟΚ έχει τον έλεγχο, η μπαλιά σε Τόμας και Τάισον ήταν πιο δυνατή και μπλόκαρε ο Σίλβα
  • Ανεκμετάλλευτο το φάουλ του ΠΑΟΚ
  • Και γίνονται συστάσεις από τον διαιτητή
  • 4' Ο Μορόζοφ έκανε φάουλ στον Νάρεϊ, αλλά δεν είδε κίτρινη κάρτα. Ένα ποτήρι νερό πέταξαν οι οπαδοί στον Νάρεϊ.
  • Σέντρα στο ματς
  • Κατάμεστο το γήπεδο της Μπεϊτάρ
  • Το ζέσταμα των παικτών του ΠΑΟΚ έχει ολοκληρωθεί
  • Η ενδεκάδα της Μπεϊτάρ: Σίλβα, Μπιτόν, Ντγκανί, Κριάφ, Γκότλιεμπ, Μορόζοβ, Ασκενάζι, Αζάρια, Γιόνα, Φράιντεϊ, Σούα.
  • Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Αουγκούστο, Τάισον, Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Τόμας.
  • Υπενθυμίζουμε ότι ο αγώνας είναι στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού γύρου του Conference League. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν την περασμένη εβδομάδα στην Τούμπα και έμειναν στην ισοπαλία με σκορ 0-0.
  • Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της Μπεϊτάρ και του ΠΑΟΚ που είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 20:30.

Live η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ δίνει αρχές Αυγούστου τον πρώτο «τελικό» της σεζόν.

Μετά το 0-0 στην Τούμπα, ο «Δικέφαλος» φιλοξενείται στις 20.30 από τη Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ και θέλει φυσικά τη νίκη για να περάσει στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, εκεί όπου τον περιμένει η Χάιντουκ Σπλιτ.

Μία πρόκριση θα είναι βάλσαμο για τον ΠΑΟΚ, που έχει στόχο φυσικά να μπει στους ομίλους και να αυξήσει τα έσοδά του, αλλά και τη βαθμολογία του στην UEFA μετά τον καταστροφικό αποκλεισμό πέρσι από τη Λέφσκι Σόφιας. Ένας ακόμα αποκλεισμός θα είναι τεράστιο πλήγμα για τον ΠΑΟΚ και ασφαλώς θα προκαλέσει αναταράξεις.

Οι Θεσσαλονικείς είναι ανώτεροι και μπορούν στην καυτή έδρα της Μπεϊτάρ να πάρουν την πρόκριση. Ο τεχνικός Ραζβάν Λουτσέσκου θα έχει στο αποψινό παιχνίδι και τον Ντόουγκλας Αουγκούστο, ο οποίος ξεκινάει στην αναμέτρηση, όπως και ο Κάλεντ Νάρεϊ. Ο τελευταίος παίρνει τη θέση του Κωνσταντέλια στο αρχικό σχήμα και ο Βραζιλιάνος ξεκινάει αντί του Τσιγγάρα.

Στον πάγκο θα είναι ο Σαμάτα. Ο Τανζανός φορ με μία επιπλέον εβδομάδα προπονήσεων στα πόδια του είναι ασφαλώς πιο έτοιμος και θα χρησιμοποιηθεί στην εξέλιξη του παιχνιδιού.