Φινάλε - έπος στο πορτογαλικό ντέρμπι: Η Μπενφίκα έκανε... μυθική ανατροπή στις καθυστερήσεις και επικράτησε της Σπόρτινγκ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 01:27 - 13.11.2023

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Μπενφίκα έφερε τα πάνω-κάτω στο ντέρμπι εναντίον της Σπόρτινγκ και πήρε μία ασύλληπτη νίκη (2-1). Mε αυτόν τον τρόπο έβαλε... φωτιά στην κορυφή της Primeira Liga την οποία πλέον διεκδικούν τρεις ομάδες

Ένα απίθανο φινάλε επιφύλλασε το ντέρμπι της Λισαβόνας ανάμεσα σε Μπενφίκα και Σπόρτινγκ, με την πρώτη να πετυχαίνει ασύλληπτη ανατροπή. Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, τα «λιοντάρια» έφεραν τα πάνω-κάτω και πανηγύρισαν ένα σημαντικό τρίποντο (2-1), το οποίο έβαλε «φωτιά» στην κορυφή της Primeira Liga

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη φιλοξενούμενη να έχει την υπεροχή και να βρίσκει, μάλιστα, τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το 0-1 ήρθε στο 45ο λεπτό από τον Γκιοκέρες, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όλα όμως άλλαξαν στο δεύτερο μέρος.

Ο Ινιάτσιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και οι παίκτες του Ρότζερ Σμιντ άρχιζαν να πιέσουν. Τελικά τα γκολ ήρθαν λίγο πριν τελειώσουν όλα! Στο 90+4', μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Νέβες και εκείνος εκτέλεσε τον Αδάν. Η απίθανη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 90+7' , με τον Τένγκστεντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ PRIMEIRA LIGA:

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρουμπίν, Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Μοράτο, Νέβες, Φλορεντίνο (64' Τένγκστεντ), Μάριο (87' Γκέδες), Άουρσνες, Ντι Μαρία, Ράφα Σίλβα, Μούσα (64' Καμπράλ) ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Αδάν, Ντιομαντέ, Κοάτες, Ινιάτσιο, Εσγκάιο, Χιούλμαντ, Μορίτα (85' Παουλίνιο), Ρέις (73' Νούνο Σάντος), Έντουαρντς (57' Τζούστε), Γκονσάλβες (73' Τρινκάο), Γκιοκέρες