Η Νιγηρία του Εκόνγκ «έστειλε σπίτι» της την Ανγκόλα του Ζίνι και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής

©Photo by Ulrik Pedersen/DeFodi Images via Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:51 - 02.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:55 - 02.02.2024

Η Νιγηρία του Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ νίκησε 1-0 την Αγκόλα του Ζίνι χάρη στο γκολ του Αντεμολά Λούκμαν και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Η Νιγηρία με αρχηγό τον Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε μια θέση στους «4» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, καθώς επιβλήθηκε κόντρα στην Ανγκόλα του Ζίνι με 1-0.

Το νικητήριο γκολ για τους σούπερ αετούς πέτυχε στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αντεμολά Λούκμαν με κοντινό τελείωμα, ενώ στο 75ο λεπτό ο Βίκτορ Οσιμέν της Νάπολι βρήκε δίχτυα για την ομάδα του, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από έλεγχο στο VAR.

Ο Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε ως αρχηγός καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ο Ζίνι της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 46ο λεπτό.

Πλέον, η Νιγηρία περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στο Πράσινο Ακρωτήρι και την Νότια Αφρική για να μάθει τον αντίπαλο της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.