Νίκη με… άρωμα Ευρώπης για την Λυών με buzzer beater πέναλτι στη ματσάρα με την Μπρεστ

Άγγελος Φραγκισκάτος 00:22 - 15.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:26 - 15.04.2024

Η Λυών επικράτησε με buzzer beater πέναλτι κόντρα στην Μπρεστ 4-3 και ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή, για την 29η αγωνιστική της Ligue 1.

Απίθανη ματσάρα, απίθανη νίκη για τη Λυών. Η ομάδα του Πιερ Σέιτζ με buzzer beater πέναλτι επικράτησε εντός έδρας κόντρα στην Μπρεστ 4-3, για την 29η αγωνιστική της Ligue 1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λυών είναι στην 7η θέση της κατάταξης με 41 βαθμούς, ενώ η Μπρεστ παρέμεινε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 53 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και στο 18ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Τολισό, αλλά μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρεστ έφερε την ανατροπή, γράφοντας το 1-3, με σκόρερ τους Μουνιέ (60΄) και Καστιγιό (64΄, 67΄).

Ωστόσο η. χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Λακαζέτ μείωσε σε 2-3 στο 70΄ και ο Ταλιαφίκο έφερε το ματς στα ίσια στο 79΄. Το τελικό 4-3 για την Λυών διαμόρφωσε ο Μέιτλαντ-Νάιλς στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς στο 86΄ αποβλήθηκε ο Ταλιαφίκο από τη Λυών και ο Λεές-Μελού από την Μπρεστ.