Ο Άρης την πρόκριση με πρωταγωνιστή τον Σαβέριο, η Νίκη Βόλου το χειροκρότημα

©intime

Δημήτρης Χούπης 20:59 - 30.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:10 - 30.01.2024

Ο Άρης τα χρειάστηκε απέναντι στη μαχητική και πάλι Νίκη Βόλου και με δυο γκολ του Κίκε Σαβέριο σφράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, περιμένοντας να μάθει αύριο τον αντίπαλό του.

Ο Άρης… πατώντας πάνω στο 3-0 αγώνα, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά με το 2-2 στο Βόλο, αλλά το χειροκρότημα και τα μπράβο αξίζει να πάνε στους γηπεδούχους για την προσπάθεια και το ότι κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλό τους.

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης, έτσι και στη ρεβάνς, η Νίκη Βόλου στάθηκε αξιοπρεπέστατα απέναντι στον Άρη, βάζοντάς του δύσκολα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, εκμεταλλευόμενη τη νωθρότητα και την έλλειψη συνοχής των παικτών του Μάντζιου, με πείσμα και διάθεση να τιμωρήσουν κάθε λάθος των φιλοξενούμενων, έκανε την ανατροπή και χρειάστηκε να επιστρατευτούν οι βασικοί και να σκοράρει ένα δεύτερο γκολ ο Σαβέριο για να μην μπλέξει ο Άρης σε περιπέτειες.

Με αρκετά νέα πρόσωπα και αλλαγμένη ενδεκάδα ο Άρης προσπάθησε με Φατόρε, Παναγίδη, Σαβέριο, Σαμόρα και Τζούρασεκ να ανεβάσει την πίεση λίγο πιο ψηλά και να πιέσει την πρώτη μπάλα της Νίκης Βόλου, χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα. Στο 26΄ και σε μια φάση που δεν… μύριζε κίνδυνο, ο Άρης κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γαβριηλίδη που εκτέλεσε εύστοχα ο Σαβέριο.

Το γκολ μάλλον δημιούργησε μια χαλαρότητα στους παίκτες του Άρη που φάνηκε στη φάση της ισοφάρισης αφού ο Φεράρι δεν ακολούθησε τον Κάσσο στη φάση κι αυτός ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι, σκόραρε. Το γρήγορο δεύτερο γκολ του Ριμπέιρο με την έναρξη της επανάληψης, έθεσε νέα δεδομένα στο ματς και ανάγκασε γρήγορα τον Μάντζιο να επιστρατεύσει από τον πάγκο Νταρίντα, Βερστράτε και Μενέντες προκειμένου να συμμαζέψει τα πράγματα. Ο Άρης ισορρόπησε και στο 69΄ ο Σαβέριο αποκατέστησε την τάξη, κόβοντας παράλληλα την όρεξη των γηπεδούχων για κάτι παραπάνω που προς τιμήν της συνέχισε και αμέσως μετά έχασε τρεις μαζεμένες ευκαιρίες με Ναά και Τζιώρα και Κρητικό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στην ατομική ποιότητα του Κίκε Σαβέριο που καθάρισε για τον Άρη με δυο γκολ και φυσικά στο 3-0 του πρώτου αγώνα που παρείχε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του Μάντζιου.

MVP

Ο Σαβέριο. Ο Άρης τα χρειάστηκε χθες και ο παίκτης που τον γλίτωσε από το να γίνουν τα πράγματα χειρότερα ήταν ο Κίκε Σαβέριο που εκτός του πέναλτι, ήταν αυτός που ισοφάρισε και επανάφερε την ισορροπία.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρης: Χουτεσιώτης, Μπράμπετς, Βέλεθ (46' Μοντόγια), Φατόρε, Φεράρι, Ντουκουρέ (58' Βερστράτε), Τζούρασεκ (58' Νταρίντα), Σαβέριο, Παναγίδης (58' Μενέντεθ), Μάνου Γκαρθία (75' Χριστοδουλόπουλος), Σαμόρα

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Τοπαλίδης (58' Τζιώρας), Γιαννίτσης, Ανδρέου (46' Στίκας), Να'α, Λίταινας (73' Αναστασίου), Γαβριηλίδης (58' Κυριακίδης), Πολίτης, Κρητικός, Ριμπέιρο (83' Μπάλλας)

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• Τέλος Νίκη Βόλου - Άρης 2-2!!
  • τρία λεπτά καθυστερήσεις
  • 80' Σουτ του Φεράρι απέκρουσε ο Γκαραβέλης
  • 78' Σουτ του Κρητικού, η μπάλα πέρασε άουτ.
  • 73' Νέα διπλή καλή στιγμή για τη Νίκη. Ο Κρητικός αρχικά πήγε να απειλήσει με τακουνάκι, αλλά ο Φεράρι έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια ο Τζιώρας πήρε μια κεφαλιά και ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
  • 73΄Καλή στιγμή για τη Νίκη. Ο Ναα έκανε ένα σουτ και ο Χουτεσιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά.
  • 69' ΓΚΟΟΟΛ ο Άρης 2-2!!! Μετά από φάση διαρκείς για τον Άρη, ο Σαμόρα έδωσε ωραία με το στήθος στον Σαβέριο και εκείνος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-2 και «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση.
  • 65' Κακό σουτ από τον Ριμπέιρο, η μπάλα πήγε αρκετά ψηλά.
  • 61' Η Νίκη μετά το γκολ αρχίζει να πιέζει παραπάνω για να βρει ένα τρίτο γκολ, που θα τη φέρει πιο κοντά στο να στείλει το ματς στην παράταση.

Α. Σαββόπουλος: Η ανατροπή του σκορ από τους γηπεδούχους αναγκάζει τον προπονητή του Άρη να επιστρατεύσει από τον πάγκο α Νταριντα, Βερστράτε και Μενέντες για να συμμαζέψει την κατάσταση.

• Δύο γκολ θέλει η Νίκη για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Α. Σαββόπουλος: Τραγικό λάθος του Μπράμπετς που παραπατάει και χαρίζει ένα εύκολο γκολ στη Νίκη Βόλου. Λάθη που δεν συνηθίζει ο Τσέχος.

• 46' Ο Μπράμπετς έκανε σοβαρό λάθος, ο Πολίτης έδωσε στον Ριμπέιρο και αυτός σε κενή εστία έκανε το 2-1 για την ομάδα του Βόλου.

Α. Σαββόπουλος: Η είσοδος του Μοντόγια στο ματς αντι του Βέλεθ σημαίνει ότι στόπερ δίπλα στον Μπράμπετς θα πάει ο Φατόρε και ο Μοντόγια στο δεξί άκρο της άμυνας.

• 46' ΓΚΟΟΟΟΛ η Νίκη 2-1!!!
  • Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
  • Τέλος πρώτου μέρους.
  • Ένα λεπτό έξτρα χρόνος
  • Υπενθυμίζεται ότι το συνολικό σκορ είναι 4-1 υπέρ του Άρη.

Α. Σαββόπουλος:  Απών από τη φάση της ισοφάρισης της Νίκης Βόλου ο Φεράρι που δεν ακολούθησε τον Κάσσο που πάτησε περιοχή και εκμεταλλεύτηκε την κόντρα στο πόδι του Βελεθ.

• 35' ΓΚΟΟΟΛ η Νίκη Βόλου, 1-1! Ο Κάσσος με μία κοντινή προβολή έφερε το ματς στα ίσια.
  • 28' ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Άρης 1-0. Ο Σαβέριο ευστόχησε για το 1-0 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Α. Σαββόπουλος: Όπως και στον αγώνα πρωταθλήματος στο Αγρίνιο έτσι και στο Βόλο, ο Φατορε είναι και πάλι πολύ ορεξάτος, μαχητικός και με δυο καθοριστικές επεμβάσεις στην άμυνα.

• Πέναλτι για τον Άρη!! Ο Γκαρθία έκανε μία σέντρα, ο Γαβριηλίδης βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής του αγώνα έδειξε την άσπρη βούλα.
  • 25' Πρώτο κόρνερ για τον Άρη.
  • 25' Εκτός από τη φάση του Λίταινα, που δεν απειλήθηκε ο Χουτεσιώτης το παιχνίδι δεν έχει άλλη ευκαιρία.
  • 20' Σέντρα του Σαβέριο, η μπάλα στα χέρια του Γκαραβέλη.

Α. Σαββόπουλος: Με Σαμόρα, Σαβέριο, Παναγίδη, Τζούρασεκ και Μάνου Γκαρθία ο Άρης προσπαθεί να πιέσει την πρώτη μπάλα της Νίκης Βόλου στο πρώτο δεκάλεπτο.

• 10' Πρώτο σουτ για τη Νίκη. Ο Λίταινας δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά δεν απείλησε τον Χουτεσιώτη.
  • 10'  Χωρίς φάση το πρώτο δεκάλεπτο.
  • 2' Κακή σέντρα του Παναγίδη που κατέληξε άουτ.
  • Έναρξη αγώνα
  • Υπενθυμίζεται ότι όποιος περάσει σήμερα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παναιτωλικός - ΟΦΗ, όπου στην Κρήτη οι Αγρινιώτες είχαν επικρατήσει με 2-1.

Διαιτητής: Τσακαλίδης Αλέξανδρος, Βοηθοί: Στεφανής και Λιόντος, Τέταρτος: Κατσικογιάννης, VAR: Κατοίκος και Παπαδάκης

• Στο πρώτο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη ο Άρης πήρε εύκολη νίκη με 3-0. Νταρίντα (δύο γκολ) και Σουλεϊμάνοφ ήταν οι δύο σκόρερ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

• Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Νίκης Βόλου με τον Άρη για τη ρεβάνς της φάσης των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.