Με Vintage Καρέλη ο Παναιτωλικός «ξέρανε» τον ΟΦΗ στο 94’!

Παναιτωλικός

Παναιτωλικός/©Intime

Ελένη Ανδρικοπούλου 19:59 - 23.01.2024 / Ανανεώθηκε: 23:50 - 23.01.2024

Με «χρυσή» αλλαγή τον Καρέλη που σκόραρε στην εκπνοή του χρόνου ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Πέδρο, οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει με τον Μπάκιτς. Βήμα πρόκρισης για τον Παναιτωλικό.

Απίστευτο φινάλε στο Γεντί Κουλέ! Ο Παναιτωλικός με το γκολ του Νίκου Καρέλη στην τελευταία φάση του αγώνα πήρε τη νίκη με 2-1 επί του ΟΦΗ το πρώτο μεταξύ τους ματς στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη η διάρκεια του ματς και κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από το Ηράκλειο και να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης χάρη στο υπέροχο γκολ του Έλληνα επιθετικού, ο οποίο είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς περίπου ένα τέταρτο πριν το φινάλε.

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος νίκησε τον Σωτηρίου με πλασέ από κοντά μετά την ασίστ με τακουνάκι του Ντουάρτε. Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 47΄ με τον Μπάκιτς. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Με την κλεψύδρα να αδειάζει φαινόταν πως το 1-1 θα παρέμενε μέχρι το τέλος του αγώνα, όμως ο Νίκος Καρέλης με το πολύ όμορφο γκολ που σημείωσε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος (59' Λάρσον), Λαμπρόπουλος, Μπρέσαν, Τοράρινσον, Μεγιάδο (46' Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Αποστολάκης (46' Τοράλ), Μοσκέρα (72' Μπάκου), Μπάκιτς, Ντίκο (46' Φελίπε).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μαυρίας, Ντουάρτε Φρ., Τσιγγάρας (70' Μπακάκης), Μπουζούκης (42' Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70' Τορεχόν), Ντίας (70' Σενγκέλια), Πέδρο (77' Καρέλης).

Δείτε το live του Sportal:

• Τέλος του αγώνα
  • 90+4΄ Ο Καρέλης εκτέλεσε τον Σωτηρίου στην τελευταία φάση του αγώνα και χάρισε τη νίκη με 2-1 στον Παναιτωλικό μέσα στο Γεντί Κουλέ.
  • Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
  • Φοβερό σουτ του Μπάκιτς απέκρουσε ο Στεργιάκης. Η φάση διακόπηκε για φάουλ πάνω στον Μαυρία
  • 77΄Ο Καρέλης περνά στη θέση του Ζοάο Πέδρο
  • 75΄Σουτ από τον Μπακάκη καταλήγει άουτ
  • 73' Φάουλ σε καλό σημείο για τους Αγρινιώτες. Καλή αλλά άστοχη η εκτέλεση του Σενγκέλια.
  • 72΄Ο Μπάκου περνά στη θέση του Μοσκέρα
  • 70' Τρεις αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Τσιγγάρας, Χατζηοδωρίδης και Ντίας αποχωρούν και στη θέση τους περνούν οι Σενγκέλια, Μπακάκης και Τορεχόν
  • 64΄Σουτ από τον Μπάκιτς η μπάλα περνάει άουτ λίγα μέτρα μακριά από την εστία του Παναιτωλικού
  • 61΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν μετά το λάθος του Σωτηρίου η μπάλα έφτασε στον Πέδρο αλλά εκείνος έκανε πολύ άσχημο πλασέ
  • 58΄' Αποχωρεί ο Βούρος και στη θέση του περνά ο Λάρσον
  • 52' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντίας διώχνει σε κόρνερ ο Σωτηρίου
  • Μπήκε πού δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ
  • 47΄Γκολ για τους Κρητικούς. Ο Μπάκιτς προλαβαίνει τον Μαλή πλασάρει και νικά τον Στεργιάκη, ισοφαρίζοντας σε 1-1
  • Τρεις αλλαγές για τον ΟΦΗ. Τοράλ, Φελίπε και Γκλάζερ περνούν αντί των Ντίκο, Μεγιάδο και Αποστολάκη
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
  • Το γκολ του Ζοάο Πέδρο
  • Μετά από ένα φτωχό πρώτο 45ο λεπτο με λίγες φάσεις ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με το γκολ του Ζοάο Πέδρο. Το 0-1 είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου
  • Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Γεντί Κουλέ
  • Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος
  • 42΄Ο Φακούντο Πέρες πέρασε στη θέση του Γιάννη Μπουζούκη
  • 40΄Αναγκαστική αλλαγή για τους Αγρινιώτες. Ο Μπουζούκης δεν μπορεί να συνεχίσει και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Παναιτωλικός αγωνίζεται με 10 ποδοσφαιριστές.
  • 36΄Ο Ντίκο έκανε το γύρισμα μέσα στην μικρή περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά ο Τσιγγάρας έδιωξε προτού ο Μπάκιτς στείλει τη μπάλα στα δίχτυα
  • 33' Μετά από πολύ όμορφη συνεργασία του Ντουάρτε με τον Μαυρία, ο Πορτογάλος με τακουνάκι έστρωσε στον Ζοάο Πέδρο, έκανε το σουτ, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ.
  • 29΄ Ο Βούρος έκανε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Στεργιάκης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα
  • 27΄ Ένα σουτ από τον Μπάκιτς πέρασε μακριά από την εστία του Παναιτωλικού
  • 19΄ Γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο Ζοάο Πέδρο νίκησε τον Σωτηρίου μετά από το γύρισμα του Ντουάρτε για το 0-1.
  • 13΄ Ο Ντίκο πέρασε τον Στεργιάκη και πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ
  • Δεν έχει καταγραφεί κάποια αξιόλογη στιγμή στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης
  • Ας δούμε ποια θα είναι τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης ανάλογα και με το ποιες ομάδες θα προκριθούν
    Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ Vs Παναθηναϊκός - Ατρόμητος
    ΟΦΗ - Παναιτωλικός Vs Αρης - Νίκη Βόλου.
  • Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες
  • Σέντρα στο ματς!
  • Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς
  • Όποιος προκριθεί, θα αντιμετωπίσει Άρη ή Νίκη Βόλου
  • H ρεβάνς ανάμεσα στις δύο ομάδες έχει οριστεί στις 31 Ιανουαρίου

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάιτς, Μαυρίας, Φρ. Ντουάρτε, Τσιγγάρας, Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης, Ντίας, Πέδρο
Στον πάγκο: Καπίνο, Μπακάκης, Καρέλης, Τορεχόν, Μπρ. Ντουάρτε, Σενγκέλια, Κοντούρης, Νικολάου

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν, Θοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Αποστολάκης, Μπάκιτς, Μοσκέρα, Ντίκο
Στον πάγκο: Καλαφάτης, Λάρσον, Μπάκου, Νέιρα, Τοράλ, Ριέρα, Φελίπε, Γκλάζερ, Αμπάντα

• Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Παναιτωλικό στο Γεντί Κουλέ, για την το πρώτο ματς των δύο ομάδων στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.