Οι πιο βαριές ήττες της Ρεάλ Μαδρίτης στην Ευρώπη

Γιώργος Σακελλαρίου 00:33 - 18.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:34 - 18.05.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνετρίβη από τη Μάντσεστερ Σίτι με 4-0 στον ημιτελικό του Champions League. Τελευταία φορά δέχθηκε τέσσερα γκολ από τον Άγιαξ, αλλά στο Μπερναμπέου. Με τεσσάρα αποχώρησε από το Ντόρτμουντ το 2013.

Η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε τον διασυρμό στο Μάντσεστερ.

Η απίστευτη Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα ισοπέδωσε τη «Βασίλισσα» με 4-0, με δύο γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα, ένα αυτογκόλ του Μιλιτάο κι ένα του Άλβαρες. Έτσι, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί το στέμμα της στον τελικό της Κωνσταντινούπολης.

Οι Ισπανοί είχαν να δεχθεί τέσσερα γκολ στον θεσμό από τη σεζόν 2018-19. Η διαφορά είναι ότι τότε τα δέχθηκαν εντός έδρας από τον εκπληκτικό Άγιαξ. Τελευταία φορά που η Ρεάλ δέχθηκε τέσσερα γκολ μακριά από το σπίτι της ήταν την περίοδο 2012-13 από τη Ντόρτμουντ. Στο παρελθόν, πάντως, υπήρχαν ομάδες που έβαλαν στην Ευρώπη και πέντε γκολ στη «Βασίλισσα». Αναλυτικά οι προηγούμενες 12 πιο βαριές ήττες της Ρεάλ Μαδρίτης.

Τη σεζόν 1964-65 η πανίσχυρη Μπενφίκα με σταρ τον Εουσέμπιο και τους Σιμόες, Αουγκούστο, Κολούνα διέλυσε τη Ρεάλ 5-1 για το Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Το 1975 για το Κύπελλο Πρωταθλητριών, η Ντέρμπι Κάουντι για τον δεύτερο γύρο νίκησε εντός με 4-1 τη Ρεάλ. Η «Βασίλισσα» στο δεύτερο ματς στο σπίτι της επικράτησε 5-1 και προκρίθηκε!

Το 1980 η Ρεάλ νίκησε 2-0 εντός το Αμβούργο για το Κύπελλο UEFA. Πήρε να υπερασπιστεί στη Γερμανία τη νίκη της και συνετρίβη με 5-1!

Το 1982 για το UEFA η Ρεάλ συνετρίβη με 5-0 από την Καϊζερσλάουτερν στη Γερμανία, σε ένα ματς που τελείωσε με οκτώ παίκτες (δύο κόκκινες στο πρώτο ημίχρονο και μία στο δεύτερο).

Για το Κύπελλο UEFA η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπισε τη Γκλάντμπαχ τη σεζόν 1985-86. Η γερμανική ομάδα στο πρώτο ματς επικράτησε 5-1, αλλά οι Ισπανοί στη ρεβάνς νίκησαν 4-0 και προκρίθηκαν!

Την περίοδο 1988-89 για τα ημιτελικά του Πρωταθλητριών, η Ρεάλ των Σάντσες, Μπουντραγκένιο ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μίλαν. Στη ρεβάνς η Μίλαν των εκπληκτικών Ολλανδών Φαν Μπάστεν, Γκούλιτ, Ράικαρντ και του Αντσελότι (νυν τεχνικού της Ρεάλ) ισοπέδωσε τη «Βασίλισσα» με 5-0!

Την περίοδο 1992-93 για το Κύπελλο UEFA, η Παρί Σεν Ζερμέν με σταρ τότε τον Ζορζ Γουεά διέλυσε με 4-1 τους Ισπανούς.

Τη σεζόν 1999-00 στον τρίτο όμιλο του Champions League, η Μπάγερν διέλυσε με 4-1 στο Μόναχο τη Ρεάλ.

Την περίοδο 2004-2005 στους ομίλους του Champions League ηττήθηκε 3-0 στη Γαλλία από τη Λιόν με γκολ των Κάριου, Ζουνιίνιο και Βιλτόρ.

Η Λίβερπουλ την περίοδο 2008-09 για τη φάση των «16» διέλυσε 4-0 τη Ρεάλ.

Τη σεζόν 2018-19 για τους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής ο Άγιαξ νίκησε στο Μπερναμπέου με 4-1.

Τη σεζόν 2012-13 η Ρεάλ συνετρίβη 4-1 από τη Ντόρτμουντ του Γιούργκεν Κλοπ με τέσσερα γκολ του Λεβαντόφσκι! Ο Πολωνός πανηγύρισε δείχνοντας τέσσερα δάχτυλα και το στιγμιότυπο είχε αποτυπωθεί στη μνήμη των ποδοσφαιρόφιλων.