Όλα «Χ» στο Αιγάλεω: 1-1 Mε την Καλαμάτα

Sportal newsroom 20:11 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:17 - 04.01.2023

Το Αιγάλεω υποδέχτηκε στην έδρα του την Καλαμάτα (4/1) με σκοπό να μπει με το «δεξί» στο 2023 αλλά δεν τα κατάφερε μένοντας στο 1-1 με την ομάδα της Πελοποννήσου.

Το Αιγάλεω υποδέχτηκε την Καλαμάτα (4/1) με στόχο τη νίκη που θα βοηθούσε την ομάδα να ξεκινήσει ένα σερί νικηφόρων αποτελεσμάτων. Το Αιγάλεω είχε καλή αγωνιστική παρουσία και φαινόταν πιο κοντά στο γκολ από την αντίπαλό του. Η Καλαμάτα σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι και το ημίχρονο στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» τελείωσε χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω απέκτησε σταδιακά την πρωτοβουλία και φαινόταν θέμα χρόνου να σκοράρει. Όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού η Καλαμάτα πήρε το προβάδισμα με τον Ρόβα στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρά το γκολ που δέχθηκαν οι παίκτες Θωμά Γράφα κατάφεραν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν ό,τι περισσότερο μπορούσαν από το παιχνίδι. Στο 80ο λεπτό της συνάντησης οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο ο Τσιλιγκίρης εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 1-1.

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης (46′ Σκεντεράι), Φουρλάνος, Παπανικόλας, Χοτζάλι, Πολυχρόνης (76′ Πατρινός), Τσίτσαρης (85′ Πιαστόπουλος), Βλαχομήτρος (22′ Δημούτσος), Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος, Κολλάς.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Παπατόλιος (85′ Μαρκόφσκι), Καραγκούνης (55′ Μπενίτεζ), Ματέους (85′ Τριανταφυλλάκης), Βασιλόγιαννης, Τάτος (73′ Μόζερ), Αρναρέλλης, Ρόβας.