One man show από τον Εμπαπέ και πρόκριση με επτάρα για την Παρί

Κιλιάν Εμπαπέ και Νεϊμάρ / © Glomex

Sportal newsroom 00:14 - 24.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:40 - 24.01.2023

Ο Κιλιάν Εμπαπέ διέλυσε την Παΐ Ντε Κασέλ της έκτης κατηγορίας με πέντε γκολ και οδήγησε την Παρί σε μια άνετη πρόκριση με επτάρα (7-0) στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Με πέντε γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ μέσα σε 12 λεπτά και μία ασίστ στο Νεϊμάρ, η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 7-0 την Πεΐ ντε Κασέλ της έκτης κατηγορίας στο «Μπολάρ Ντελελί» και προκρίθηκε δια περιπάτου στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Ο Γάλλος διεθνής σταρ με τα 5 τέρματα που σημείωσε έγινε ο πρώτος που πέτυχε αυτόν τον αριθμό γκολ σε επίσημο αγώνα στην Ιστορία του συλλόγου, ενώ έφτασε τα 196 με τη φανέλα των «πρωτευουσιάνων» κι απέχει πλέον τέσσερα γκολ από τον Έντινσον Καβάνι, ώστε να γίνει ο αρχισκόρερ στα χρονικά του συλλόγου.

Η απουσία του Λιονέλ Μέσι δεν εμπόδισε καθόλου τους πρωτοπόρους της Ligue 1 να «καθαρίσουν» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 4-0, χάρη στα τρία γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ (29΄, 34΄,40΄), ενώ στο 33΄ ο Νεϊμάρ είχε «γράψει» το 2-0.

Στην επανάληψη ο Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε άλλα δύο γκολ (59', 79'), ενώ ο Σολέρ στο 68' πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ και κάπως έτσι οι Παριζιάνοι πανηγύρισαν μια πολύ άνετη νίκη με 7-0 και προκρίθηκαν στους «16» του Κυπέλλου.