Γιώργος Σακελλαρίου 14:35 - 22.06.2023 / Ανανεώθηκε: 14:39 - 22.06.2023

Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς και ο Μπερνάρ γνωρίζουν πολύ καλά τη Ντνίπρο. Ο Σλοβένος άσος του Παναθηναϊκού είχε καλή παράδοση, ο Βραζιλιάνος τα βρήκε σκούρα.

Αν κάποιοι γνωρίζουν πολύ καλά τη Ντνίπρο-1 είναι ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς και ο Μπερνάρ.

Μόνο που ο Σλοβένος εξτρέμ έχει αντιμετωπίσει τη σύγχρονη έκδοση, αυτή που θα βρει στον δρόμο του ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Βραζιλιάνος την παλιά…

Ο 31χρονος Μπερνάρ αγωνίστηκε για πέντε χρόνια στη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Από το καλοκαίρι του 2013 έως το καλοκαίρι του 2018. Ήταν στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας του, όπως ήταν και η Ντνίπρο, η οποία δύο χρόνια μετά την άφιξη του Μπερνάρ στη χώρα, έφτασε μέχρι και τον τελικό του Europa League, όπου ηττήθηκε από (ποια άλλη;) τη Σεβίλλη με 3-2, έχοντας στο ρόστερ της τους πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ Μάτος και Σάκχοφ (έπαιξε και στην ΑΕΚ ο τελευταίος).

Ο Μπερνάρ, λοιπόν, αντιμετώπισε τη Ντνίπρο πέντε φορές και είχε μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Σε ακόμα έξι ματς μεταξύ των δύο ομάδων, το διάστημα που ήταν στην Ουκρανία, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού δεν αγωνίστηκε για διάφορους λόγους. Απ’ αυτά τα έξι, στα δύο νίκησε η Ντνίπρο, στα άλλα τρία η Σαχτάρ κι ένα ματς έληξε ισόπαλο.

Η πρώτη συνάντηση του Μπερνάρ με τη Ντνίπρο έγινε στις 22 Μαρτίου 2014 εκτός έδρας. Έπαιξε ως αλλαγή 34 λεπτά και η Σαχτάρ ηττήθηκε 2-0. Στις 11/9/14, το παιχνίδι έληξε 0-0 στο γήπεδο της Σαχτάρ και ο Μπερνάρ έπαιξε επτά λεπτά. Η πρώτη φορά που αγωνίστηκε βασικός ο Βραζιλιάνος ήταν στις 23/5/15. Έπαιξε 75 λεπτά και η Σαχτάρ ηττήθηκε 3-2 με τον Μπερνάρ να έχει την ασίστ για το 0-1 του Τεϊσέιρα.

Στις 14/8/15 ο Μπερνάρ μπήκε στο 77’ στη θέση του Μάρλον. Γνώρισε ξανά την ήττα με 2-0 εντός έδρας. Τη σεζόν 2016-17 ο Μπερνάρ αντιμετώπισε για τελευταία φορά στην Ουκρανία τη Ντνίπρο. Για τα ημιτελικά του Κυπέλλου έπαιξε ξανά ως αλλαγή (τις 4 από τις 5 φορές κόντρα στην αντίπαλο του Παναθηναϊκού, μπήκε στη διάρκεια του ματς) για μισή ώρα και η Σαχτάρ νίκησε 1-0 και πέρασε στον τελικό.

Ο Βέρμπιτς

Αντίθετα, πολύ καλύτερη παράδοση και μάλιστα και σε ατομικό επίπεδο έχει ο Βέρμπιτς. Ο 30χρονος διεθνής Σλοβένος, ωστόσο, αντιμετώπισε τη Ντνίπρο-1, τη νέα, αλλά πιο αποδυναμωμένη μέχρι στιγμής τουλάχιστον, εκδοχή της ουκρανικής ομάδας.

Με τη Ντιναμό Κιέβου αγωνίστηκε τέσσερις φορές κόντρα στη Ντνίπρο-1 και τις τρεις νίκες, ενώ έχασε ένα ματς. Το σημαντικό είναι ότι σκόραρε τρεις φορές κόντρα στην προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού.

Η αρχή για τον Βέρμπιτς κόντρα στη Ντνίπρο-1 έγινε στις 29/9/19. Η Ντιναμό νίκησε 2-0 και το 1-0 σημείωσε ο Βέρμπιτς στο 30’. Ο Σλοβένος σ’ εκείνο το ματς έπαιξε 87 λεπτά. Στον δεύτερο γύρο ο Βέρμπιτς έπαιξε 90 λεπτά. Στις 28/2/20 η Ντνίπρο-1 φιλοξένησε τη Ντιναμό Κιέβου, ο Σλοβένος του «τριφυλλιού» στο 45’+5’ έκανε το 0-1, αλλά η αντίπαλος του «τριφυλλιού» με τρία γκολ στο 71’, το 82’ και το 90’ ανέτρεψε την κατάσταση και νίκησε 3-1.

Στιε 31/10/20 ο Βέρμπιτς ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1. Αντικαταστάθηκε στο 63’ με το σκορ στο 1-2, το οποίο έμεινε έως το τέλος.

Η τέταρτη συμμετοχή του Βέρμπιτς κόντρα στη Ντνίπρο-1, αφορούσε το Κύπελλο. Ήταν εκτός έδρας για τα ημιτελικά του θεσμού στις 18/4/18. Ο Σλοβένος μπήκε στο 46’ κι ενώ το σκορ ήταν 0-3 και στο 66’ διαμόρφωσε το τελικό 1-4 και η ομάδα του προκρίθηκε. Τη σεζόν 2020-21 στον δεύτερο γύρο ο Βέρμπιτς δεν έπαιξε (νίκησε η Ντιναμό 2-0 εντός), διότι ήταν τραυματίας, ενώ τη σεζόν 2021-22, όπου πάλι επικράτησε 2-0 η ομάδα του (πάλι εντός έδρας), ήταν εκτός αποστολής.