Ποδαρικό με το δεξί για Μαρσέιγ και Ρεν

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Μαρσέιγ

© Twitter

Sportal newsroom 23:58 - 02.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:19 - 03.01.2023

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Μαρσέιγ στη νέα χρονιά, καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μονπελιέ (1-2), ενώ με το δεξί μπήκε στο 2023 και η Ρεν, η οποία επικράτησε της Νις (2-1).

Όπως ακριβώς έκλεισε το 2022, έτσι μπήκε και στο 2023 η Μαρσέιγ. Μετά το επιβλητικό 6-1 επί της Τουλούζ, η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ πέρασε και το εμπόδιο της Μονπελιέ με 2-1 κι εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1.

Ο αγώνας στο «Σταντ ντε λα Μοσόν» κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με το συγκρότημα της Μασσαλίας να προηγείται με το... καλησπέρα χάρη σε γκολ του Ταβάρες (47'), ενώ στο 61΄ με το αυτογκόλ του Εστεβέ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του λιμανιού θα έφτανε σε μία άνετη νίκη, η αποβολή του Νούνο Ταβάρες στο 86΄ για αντιαθλητικό παίξιμο και η ανόητη ενέργεια του γκολκίπερ Πάου Λόπεθ στο 90΄ να κάνει πέναλτι στον Μπουκέ, μετά από άστοχη έξοδο, έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση στις καθυστερήσεις.

Ο Ταβανιέ με πέναλτι μείωσε σε 2-1 στο 90+1', αλλά στα επόμενα 4 λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο δεν απειλήθηκε ξανά η εστία του Ισπανού πορτιέρε.

Από 'κει και πέρα, η 17η αγωνιστική της Ligue 1 έκλεισε με τη Ρεν να πανηγυρίζει τη νίκη επί της Νις με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τεριέ, όμως οι Νικαιώτες είχαν απάντηση στο 21' με σουτ του Μπάρκλεϊ.

Εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία, στο 89' «χτύπησε» ο Μπουρζό και χάρισε στους Ρενέ ένα πολύτιμο τρίποντο, το οποίο τους έστειλε στην 4η θέση.