Διαμαρτύρεται για σκάνδαλο η Πόρτο και μάλλον έχει δίκιο – O Κουντέ κατεδάφισε τον Ταρέμι, «παίζετε» από ρέφερι και VAR

Sportal newsroom 22:58 - 04.10.2023

Έξαλλοι έγιναν οι άνθρωποι της Πόρτο όταν είδαν στην αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα τον Κουντέ να γκρεμίζει τον Ταρέμι και τον διαιτητή Άντονι Τέιλορ, αλλά και το VAR να μην δίνουν το πέναλτι.

Μία φάση και μία διαιτητική απόφαση, που θα σηκώσουν πολύ συζήτηση έλαβε χώρα στην αναμέτρηση της Πόρτο με την Μπαρτσελόνα στο «Ντραγκάο» για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Στο 20ο λεπτό του παιχνιδιού με το σκορ να είναι ακόμα στο 0-0 ο Κουντέ κατεδάφισε τον Ταρέμι μέσα στην περιοχή και φυσικά οι άνθρωποι της πορτογαλικής ομάδας ζήτησαν πέναλτι, με τον Κονσεϊσάο ειδικά να γίνεται έξαλλος.

Ανατροπή-έπος της Σαχτάρ Ντόνετσκ που... κατασπάραξε την Αντβέρπ
CHAMPIONS LEAGUE

21:39 - 04.10.2023

Η Αντβέρπ είχε προβάδισμα δύο τερμάτων και ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει, όμως η Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε άλλα σχέδια. Κάνοντας ένα «μυθικό» δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Ουκρανίας πήρε απίθανη ανατροπή (2-3) στο ματς της 2ης αγωνιστικής του UEFA Champions League. «Μοιραίος» ο Αντερβάιλερ ο οποίος έχασε πέναλτι στο 90+7'

Ωστόσο, τόσο ο Άγγλος διαιτητής, Άντονι Τέιλορ, όσο και το VAR θεώρησαν πως δεν υπάρχει τίποτα στη συγκεκριμένα φάση και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Κάτι το οποίο προκάλεσε την οργή των Πορτογάλων δικαιολογημένα...