Άνετη Ισπανία στην Κύπρο, με δέκα και με το... καλημέρα νίκη για το Αζερμπαϊτζάν

Τζιοβάνι Ζάκαρη 20:55 - 16.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:06 - 16.11.2023

Η Ισπανία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Κύπρο, της οποίας και επικράτησε εκτός έδρας με 3-1. Την ίδια ώρα, το Αζερμπαϊτζάν πανηγύρισε το τρίποντο κόντρα στη Σουηδία, πετυχαίνοντας δύο γκολ μέχρι το 10'.

Η Ισπανία είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Κύπρο, της οποίας και επικράτησε με σκορ 3-1 στο ματς των προκριματικών τoυ Euro. Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε πέτυχε τρία τέρματα με τρεις διαφορετικούς σκόρερ, ενώ εκείνη του Κετσπάγια μείωσε με τον ποδοσφαιριστή του Πανσερραϊκού, Κώστα Πηλέα

Από νωρίς ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μερίνο να βρίσκει χώρο μέσα στην περιοχή και να κάνει το 1-0. Ακολούθησε το 0-2 του Ογιαρθάμπαλ, το οποίο τελικά μέτρησε με τη βοήθεια VAR. O ίδιος, μάλιστα, τροφοδότησε τον Χοσέλου, ο οποίος και σκόραρε για το 0-3 (27'). Το μόνο που κατόρθωσαν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 1-3, με τον Χαραλάμπους να τροφοδοτεί τον σκόρερ Πηλέα

Αζερμπαϊτζάν - Σουηδία 3-0

Την ίδια ώρα, το Αζερμπαϊτζάν δεν... λυπήθηκε τη Σουηδία, της οποίας και επικράτησε με σκορ 3-0. Τα δύο από τα τρία γκολ του αγώνα ήρθαν πριν καν περάσει το 10λεπτο, με τους γηπεδούχους να σφραγίζουν από νωρίς το τρίποντο.

Μόλις στο 3' ο Μαχμούντοφ βρήκε χώρο στην περιοχή και υποδεχόμενος μία πάσα έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Τη σκυτάλη πήρε ο Νταντάσοφ, ο οποίος με ένα έξοχο τελείωνα έκανε το 2-0, στο 6ο λεπτό. Βεβαίως, η φάση εξετάστηκε για πάνω από δύο λεπτά, με τον ρέφερι τελικά να δείχνει σέντρα. Στο 56' η Σουηδία κέρδισε πέναλτι, όμως ο VAR και ο διαιτητής έδωσαν τελικά συνέχεια. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και συγκεκριμένα στο 57' ο Μουσταφαζάντα είδε τον δρόμο για τα αποδυτήρια δεχόμενος κόκκινη κάρτα. Αυτό δεν σταμάτησε την ομάδα του να φτάσει στο τρίτο τέρμα, το οποίο έφερε ο Μαχμούντοφ